Google'da Yapılan Aramaları Down Sendromlu Çocuklar Cevapladı

Google'da Yapılan Aramaları Down Sendromlu Çocuklar Cevapladı

Down sendromlu çocukların iyileşme sürecini hızlandırmak ve onların günlük yaşama daha etkin katılmasını sağlamak için Google'ın da içinde bulunduğu bir proje başlatıldı. Bu proje ile birlikte Down sendromlu çocuklar kendi hastalıklarıyla ilgili soruları cevaplıyorlar.

Canadian Down Syndrome Society tarafından başlatılan Down Syndrome Answers isimli kampanya dünya çapında büyük bir yankı buldu. Google aramalarını inceleyen gönüllü topluluk, en fazla arama yapılan Down sendromu hastalığıyla ilgili sonuçları buldu. Bu sonuçları listeleyen gönüllüler daha sonra 40 farklı soru oluşturdu.

40 farklı soru ve 40 farklı çocuk!

Canadian Down Syndrome Society tarafından hazırlanan 40 farklı soruyu Down sendromlu olan çocuklar cevapladı. Kendi sorunları ile ilgili soruları bir kamera karşısında rahatlıkla cevaplayabilen çocuklar gönülleri fethetti. Down sendromlu çocuklar verdikleri cevaplarla birlikte arama yapılan konuya tamamıyla açıklık getirdiler. Artık insanlar Google'dan aramak yerine videolar aracılığıyla sorularının cevaplarını öğrenebilirler.

Down Sendromlu çocuklar her şeyi yapabilirler

Videolardaki sorulara verilen cevaplarla birlikte Down sendromlu çocukların hasta olmayan bir birey gibi aktiviteler yapabilecekleri ön plana çıkarılıyor. Down sendromlu çocuklar da biraz zaman alsa bile, vakti geldiğinde onlar da bisiklet sürebilir ve spor aktiviteleri yapabilirler.

Down Syndrome Answers projesi veliler için

Down sendromlu çocukları olan aileleri bilgilendirmek için başlatılan kampanya özellikle de aile büyüklerine hitap ediyor. Hazırlanan yaklaşık 40 adet video, henüz yeni doğmuş veya yaşını tamamlamış Down sendromlu çocukların doğru yetiştirilmesi için oldukça önem taşıyor. Bu yüzden bu haberi yayabildiğimiz kadar yaymalı ve daha fazla aileye ulaşmalıyız.

Örnek olarak gösterebileceğimiz Down sendromu ile ilgili sorular:

Soru: Down sendromlu bebekler ne zaman yürümeye başlar?

Sorunun cevabı: Bazı Down sendromlu bebekler diğer bebekler ile aynı aylarda yürümeye başlarlar. Fakat bazı bebekler ise yürümeye diğer bebeklerden biraz daha geç başlamaktadır. Mesela ben 15 aylıkken yürümeye başlamışım. Daha sonra ise ailem beni durduramamış.

Soru: Down sendromu hangi yetileri etkiler?

Sorunun cevabı: Down sendromu insanın öğrenmesini etkiler. Bir şeyi daha geç sürede öğrenmesine neden olur. Ama biz her şeyi öğrenebiliriz.

Daha fazla sorunun cevabını öğrenmek istiyorsanız Down Syndrome Answer'in Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz. Bu güzel kampanyadan bizleri haberdar ettiği için de Campaign platformuna teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Çok Oyun Oynayanların Karşılaştığı 8 Ürkütücü Hastalık

Baidu Sanal Asistanlar ile Hastalık Teşhisi Yapacak

YORUMLAR