Google'dan AdBlock'a YouTube Darbesi

Google'dan AdBlock'a YouTube Darbesi

İnternet kullanıcılarının internet sitelerinde reklam engelleme amacıyla kullandıkları AdBlock yazılımı Google'ın YouTube üzerinde yaptığı son değişiklikle etkisiz hale geldi. Birçok internet kullanıcısı internette gezinti yaparken internet siteleri üzerindeki reklamları engellemek için AdBlock benzeri reklam engelleme yazılımlarını tercih ediyorlar. AdBlock Plus gibi yazılımlar ise YouTube reklam engelleme işi için kullanılmakta. Bu yazılımlar aracılığıyla YouTube videoları oynatılırken karşınıza çıkan video reklamlar engellenebiliyordu.

Bu durum kullanıcılar açısından avantajlı olsa da web siteleri açısından büyük bir sıkıntı yaratmakta. Aralarında bizim gibi sitelerin de olduğu birçok web sitesi elde ettikleri gelirleri sadece sitelerinde gösterilen reklamlardan elde edebiliyor. Bu reklamların engellenmesi demek sitenin bütün gelir kaynağını ortadan kaldırmak anlamına geliyor. Bunun sonucu olarak internet siteleri işletme maliyetlerini karşılayamıyorlar ve kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorlar.

YouTube'un en önemli gelir kaynağının video reklamlar olduğu düşünülürse Google'ın böyle bir değişiklik yapmış olması mantıklı bir karar olarak düşünülebilir. Bu değişiklik sonucu YouTube reklamları AdBlock gibi reklam engelleme yazılımlarına takılmadan oynatılabiliyor.

AdBlock'un durum karşısında nasıl bir yol izleyeceği merak konusu. Güncellemeleri sizinle paylaşıyor olacağız.

YORUMLAR