Google'dan Twitch'e 1 Milyar Dolar

Google'dan Twitch'e 1 Milyar Dolar

Gerçekleştirdiği satın almalar ile birçok alanda krallığını ilan eden Google’ın şimdi de livestream alanında büyük bir satın almaya imza attığı iddia ediliyor. Güvenilir kaynaklardan alınan bilgiler daha önceki dedikoduları da doğrular şekilde Google ile oyun stream ağı Twitch arasındaki imzaların atıldığını ve satın almanın kesinleştiğini durumunu ortaya çıkartıyor.

Google’ın Twitch’e göz diktiğini ve 1 milyar dolar karşılığında şirketi satın almaya hazırlandığına dair söylentiler ilk olarak Mayıs ayında kamuoyuna yansımıştı. Venture Beat‘in şirkete yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre taraflar imza attı ve satın alma resmiyet kazandı. Her ne kadar ne Google ne de Twitch henüz resmi olarak satın almayı doğrulamasa da imzaların atılması kurumların durumu yakında kamuoyuyla paylaşılacağını gösteriyor. Satın almanın net bedeli resmi olarak bilinmezken daha önceki duyumları da kuvvetlendirici şekilde 1 milyar dolar karşılığında gerçekleştiği de kaynakların verdiği bilgiler arasında yer alıyor.

Bu satın alma ile Google YouTube’un küresel video hâkimiyetini güçlendirirken popüler video paylaşım platformuna livestreaming özelliğinin de eklenmesini sağlamayı amaçlıyor. Oyuncuların diğer oyuncuları oyun oynarken canlı olarak izlemelerini sağlayan bir video platformu özelliğindeki Twitch ile Google, YouTube’un kaçırmak üzere olduğu livestreaming trenini yakalamasını istiyor. 

Hali hazırda YouTube’da oyun içi videolarının izlenme rekorları kırdığını düşünürsek Twitch satın alması YouTube’u bu alanda besleyeceğe benziyor. YouTube’a canlı yayını getirecek bir satın alma diye yorumlayabileceğimiz Twitch anlaşmasının detaylarını ise Google’ın resmi açıklamasından sonra öğrenebileceğiz.

Google Maps Artık Yerli Mağazalar İçin Detaylı Reklamları Gösteriyor

YORUMLAR