Google’dan Yenilenebilir Enerji Projesi

Google’dan Yenilenebilir Enerji Projesi

Google ‘Malta’ adını verdiği ve yenilenebilir enerjiyi depolamayı sağlayan projede lityum iyon pil yerine, tuz ve antifriz kullanacak.

Google’ın çatı şirketi Alphabet, yenilenebilir enerjiyi depolamak için yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Dünyayı değiştirme potansiyeline sahip olduğu iddia edilen proje, Alphabet'ın otonom araç projesi için kurulan X Laboratuvarı’nda geliştirildi. Tuz ve antifriz kullanılarak yapılacak olan ‘Malta’ planının, lityum iyon pillerden daha uzun süre dayanması ve diğer temiz enerji depolama yöntemleri kadar uygun maliyetli olması bekleniyor.

X, dünyadaki büyük problemleri çözmeye odaklanmış bir laboratuvar. Alphabet’in gizli araştırma laboratuvarının geçmişinde, otonom araç projesi ve hava balonları kullanarak uzak bölgelerde internet bağlantısı sağlamayı amaçlayan ‘Loon’ Projesi var.

X Laboratuvarı'nın başında bulunan Obi Felten, "Araştırmayı bırakırsak iklim değişikliğine çözüm bulunamayacak. Eğer çözüm bulursak trilyonlarca dolarlık bir büyüklük yaratacağız" dedi. Enerji taleplerine göre ölçeklendirilebilen ve veri merkezlerinin yanına kurulacak olan bu sistem, silolara tuz ve antifriz ya da likit hidrokarbon doldurularak hazırlanıyor. Daha sonra buzdolabındaki sisteme benzer bir şekilde elektriği içeri alarak sıcak ve soğuk hava üretiyor. Tuzu ısıtıp havayı da antifrizle soğutuyor. Tuz, sıcaklığı iyi koruduğu için, sistem saatlerce hatta günlerce aktif şekilde kullanılabiliyor.

Google’ın projesi, sürdürülebilir temiz enerji için büyük bir önem taşıyor. Değerleri milyar dolarları bulan diğer büyük şirketlerin de dünyanın geleceği adına bu tarz projeler üretmesini beklemek sanırım en doğal hakkımız.

Google İnternet Droneları Her Yere İnternet Taşımak İçin Testte

Google Robot Gazetecilere Yatırım Yaptı

YORUMLAR