Google'ın 2014 Yılına Ait Tüketici Barometresi Açıklandı

Google'ın 2014 Yılına Ait Tüketici Barometresi Açıklandı

Google'ın 2014 yılına ait Tüketici Barometresi açıklandı.

Google’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı ve 46 farklı ülkenin verilerinin bulunduğu Tüketici Barometresi’nde, Türkiye sosyal medya kullanımında lider konumda yer alıyor. Özellikle Gezi olaylarında da rahatlıkla gördüğümüz üzere, sosyal medyanın Türk kullanıcıları üzerindeki etkisi tartışılmaz bir gerçek.

Daha önceden açıklanan rakamlara göre Türkiye’de 35 milyon aktif internet kullanıcısı bulunmakta. Google’un rapora göre, bu rakamın yüzde 92’si aktif olarak sosyal medya kullanıyor. Dünya genelinde ise bu rakam ortalama yüzde 40 civarlarında. En fazla online olma süresi ise 16-24 yaş aralığında bulunan kullanıcılara ait. Bu yaş aralığında bulunan kullanıcıların yüzde 84’ü her gün online oluyor. İşin ilginç yanı ise, yaş artıkça her gün online olma oranı azalırken, 55 yaş ve üzeri kullanıcılarda bu oran yüzde 64 civarına çıkıyor.

Raporun diğer bir bölümünü ise mobil cihaz kullanımı ve online alışverişlerde mobil cihazların önemini içeriyor. Araştırmaya göre Türkiye’de yaşayan insanların yüzde 39’u akıllı telefona sahip. Bu kullanıcıların yüzde 37’si ise online alışverişlerinin herhangi bir aşamasında mobil cihazlarını kullanıyorlar. Diğer ülkelere göre bu rakamın gerçekten fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Gelişmiş ülkeler arasında başı çeken ABD’de bu oran %21.

Araştırma sonucunda çıkan sonuçlar gerçekten ilginç. Raporu daha detaylı incelemek için şuradan ulaşabilirsiniz.  

Steam'deki TL Ayarlaması İçin İmza Kampanyası Başlatıldı

YORUMLAR