Google'ın 6 Yıllık Rüyası Sürücüsüz Otomobil Sonunda Gazetecilere Tanıtıldı

Google'ın 6 Yıllık Rüyası Sürücüsüz Otomobil Sonunda Gazetecilere Tanıtıldı

Google’ın 6 yıldır üzerinde çalıştığı sürücüsüz otomobiller sonunda basın toplatısında boy gösterdiler.

Sürücüsüz otomobil projesine ilişkin düzenlenen basın toplantısında Google laboratuvara davet ettiği gazetecilerin sorularını da tek tek yanıtladı. Google yetkilileri, ardından tüm gazetecileri prototip araçlarla kısa bir gezintiye de çıkardı. Google sürücüsüz araba proje sorumluları, geleceğin otomobili olduğunu iddia ettikleri bu araçların oldukça basit malzemelerle tasarlanmış iç tasarımı hakkında gelen eleştirilere, seri üretimde modelin değişeceği ve geliştirileceğini söyleyerek cevap verdiler.

Google sürücüsüz otomobillerin konsol, direksiyon ve pedallarının olduğu bölümde küçük bir ekran bulunuyor. Araçlar bu ekranda yanıp sönen ''Hadi gidelim'' sloganıyla sürücüyü karşılıyorlar. Yuvarlak siyah bir butona basarak aktif hale gelen araçlar 3’ten başlayıp geriye sayarak harekete geçiyorlar. Sürüş sırasında aracın sensör vasıtasıyla algıladığı görüntüler de yine aynı ekrana yansıyor.

Google sürücüsüz otomobiller tüm yönlerde 183 metreye kadar alanı 360 derece görüş açısıyla tarayabiliyorlar. Bu da araçların bir insana göre çok daha hızlı bir şekilde tehlikeyi fark etmesini sağlıyor. Google sürücüsüz araçlar trafikte, ambulans, kamyon, otomobil, bisikletli ve yayalar arasında rahatlıkla ayırım yapabiliyorlar.

Trafikte 2 milyon kilometreye yakın test sürüşü yapan ve bu tecrübeye sahip otomobillerden alınan veriler üyardımıyla geliştirilen bir yazılım ile 90 yıla eşit sürüş tecrübesi taşıyan Google’ın sürücüsüz otomobilleri, şu ana dek dikkatsiz sürücülerden kaynaklanan ve ciddi olmayan 9 kaza yapmıştı. Gazeteciler Google sürücüsüz arabalarını etkileyici ama sıkıcı buldular.

Google, Sürücüsüz Giden Otomobilinin Tamamlanmış İlk Örneğini Tanıttı

Google'ın Sürücüsüz Otomobilleri Bu Yaz Yollarda Olacak

YORUMLAR