Google’ın Android Yönetiminde Radikal Değişiklik

Google’ın Android Yönetiminde Radikal Değişiklik

Chrome’un başında olan Sundar Pichai Android yönetimini devraldı.

Google’dan sürpriz bir duyuru geldi. Uzun zamandır Android yönetiminin başında olan Andy Rubin, yerini Sundar Pichai’ye devretti. CEO Larry Page, bugün yayınladığı blog yazısında şunları yazdı: “Andy, kontrolü başkasına teslim etme ve Google’da yeni bir bölüm başlatmanın zamanı olduğuna karar verdi.”

Rubin, yerini dokuz yıldır Chrome ve uygulamalar için başkan yardımcılığı yapan Pichai’ye bırakmış oldu. Bu değişiklik Android ve Chrome işletim sisteminin, Apple’ın iOS’u, Mac ve Windows ile yarışırken, birbirine daha yakın büyüyeceğine dair bir belirti olabilir. Bir olasılık da Android’in; Java benzeri programlamasıyla Chrome işletim sistemini birleştirmesi sonucunda Android uygulamalarının Chrome işletim sisteminde çalışmasını sağlamak olabilir. Geçen ay Chromebook Pixel’in çıkışı sırasında Pichai, bu olasılığın tartışılmasının vakitsiz olduğunu söylemişti.

Rubin, Google’a, şirket mobil yazıım konusunda atılım yaptığında yani Android Inc.’nin ortaya çıktığı 2005 yılının Ağustos ayında geldi. 

Tamindir E-Dergi Mart Sayısı Yayınlandı!

YORUMLAR