Google'ın Arama Sayfası Siyahlara Büründü Kullanıcılar Çok Rahatsız Oldu

Google'ın Arama Sayfası Siyahlara Büründü Kullanıcılar Çok Rahatsız Oldu

İnternet'in dev arama motoru Google, kurulduğu günden bu yana mavi olarak gösterdiği arama linklerinin renklerini değiştirme kararı verdi.

İnternet devinin yıllardır değişmeyen mavi rengi artık değişiyor. Bilindiği üzere Google, arama sonuçlarını mavi renkli linklerle kullanıcılara gösteriyor. Kurulduğu ilk günden beri değişmeyen bu rengin değişmesine karar veren şirket, siyah renkli linkleri bazı kullanıcıların üzerinde denemeye başladı. Linklerin siyaha dönmesinden şikayetçi olan çoğu kullanıcı, dertlerini Twitter üzerinden Google'a iletmeye başladı. Hatta linklerin eski haline dönmesi için hashtag bile açılmış durumda.

Google, yapacağı her değişikliği öncesinde A/B testi yaparak kullanıcıların tepkisini ölçüyor ve kullanıcıların tepkilerini değerlendirerek yapacağı değişikliğin kaderini belirliyor. Şu an en önemli alanlardan birisi olan arama sonuçları sayfasındaki linklerin fontlarında ve renklerinde oynama yapan Google, A/B testini tekrar devreye soktu. Test kapsamında bazı kullanıcılara yenilenmiş arama sonuçları gösterilmeye başlandı. Bu durumdan rahatsız olan pek çok kullanıcı ise tepkilerini dile getirmeye başladı. Test sonuçlarının ne olacağını bilinmez ancak kullanıcıların hangi linklere tıkladığını görememesi oldukça tepki çekmiş durumda. 

Google'ın arama sayfasındak bu köklü değişiklik şu an sadece test olduğunu da söylemek gerekiyor. Google'ın bu tepkilere kayıtsız kalmayacağını düşünüyoruz ve kısa süre içerisinde eski tasarıma geri dönmesini bekliyoruz. 

Google I/O 2016 Konferansında Ne Sürprizler Olabilir?

İnternetten Film İndirenlere Google'dan Darbe


YORUMLAR