Google'ın ATLAS Robot'u Doğada Yürüyüşe Çıktı, İzleyin

Google'ın ATLAS Robot'u Doğada Yürüyüşe Çıktı, İzleyin

Google’ın arama ve kurtarma için geliştirdiği ATLAS Robot'u doğada test edildi. ATLAS, doğada denenen ilk insansı robot oldu.

Google'ın robot yapım firmalarından biri olan Boston Dynamics'in geliştirdiği insansı robot ATLAS, ormanda bir deneme yürüyüşüne çıktı.  Google'ın bu yılbaşında tek başına gezintiye çıkan ve tekmelere karşı dengesini kaybetmeyen Spot isimli robotunun ardından, şimdi de insansı robotu ATLAS ormanda bir deneme yürüyüşü gerçekleştirdi. ABD askeri kuvvetleri karargahı Pentagon'un özel Ar-Ge departmanı DARPA tarafından desteklenen projede geliştirilen ATLAS, ormanda yapılan denemede başarıyla yürüyüşü tamamladı.

Boston Dynamics, ormanda rahatça gezinen ATLAS'ın yanı sıra merdiven çıkabilen Spot'un da artık kapıları açabildiğini söyledi. Geçtiğimiz aylarda Spot’a benzeyen bir robotu, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ de (MIT) geliştirmişti.

Hareket kabiliyeti insanlardan farksız olan robot ATLAS, insanların girmesi tehlikeli olan yerlerde arama-kurtarma görevleri için kullanılacak. Boston Dynamics yetkilileri ATLAS robotunun hareket dinamiklerinin tıpkı bir insan gibi çalışabilmesi üzerine çalışmalarını devam ettiriyorlar. Kapıları açan Spot ve ormanda geziye çıkan ATLAS’ın videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Google'ın Çılgın Projeleri

Google'ın Robot Mühendisleri, Devrilmeyen Robot Yapmayı Başardı!

Gelecekte Mesleğinizi Elinizden Alabilecek 6 Robot

YORUMLAR