Google'ın Eski Ortağı, AB Komisyonu'nun Açtığı Tekelcilik Davasını Destekledi

Google'ın Eski Ortağı, AB Komisyonu'nun Açtığı Tekelcilik Davasını Destekledi

AB Komisyonunun Google ve Android işletim sistemi hakkında açtığı tekelcilik iddiası eski Google çalışanlarınca desteklendi. 

Avrupa Birliği Komisyonu Google ve Android'e Soruşturma Açıyor haberimizi hatırlarsınız. Google, Avrupa'da tekelcilikle suçlanıyor ve aleyhinde bir rapor tutuluyordu. Bu suçlamalarda yeni bir gelişme yaşandı. Eski uygulama geliştiriciler, Google ve Android işletim sisteminin tamamen kullanıcılara yönelik tekelcilik girişimleri olduğunu itiraf ettiler. Bu itiraflar AB Komisyonunun elindeki tekelcilik dosyasını da güçlendiriyor, böylelikle anti-tröst davası da yeni bir dönemece giriyor.

Google’ın eski uygulama geliştirici şirketlerinden olan Disconnect.Inc, özellikle Google Android uygulamalarda bulunan izin isteklerinin kullanıcıların aleyhinde değerlendirildiğini ve ticari amaçlarla kullanıldığını AB Anti-Tröst Komisyonuna bir raporla sundu. Disconnect.Inc Google’ın özel izin ve gizlilik uygulamalarını geliştiren eski ortaklarından biriydi. Yani rapor ilk elden, sıkıntının kaynağından sunulmuş gibi oldu.

AB Komisyonu özellikle turizm ve elektronik sektöründe Google’ın Android için geliştirdiği uygulamaların çok uluslu tekelcilik anlayışını desteklediğini, bazı uygulamaların potansiyel müşterilere seçme şansı tanımadığını ve bilinçli yönlendirme yapıldığını iddia ediyordu. Yeni gelen şikayet dosyası AB Komisyonunun tüm bu iddialarında haklı olduğunu ortaya çıkarıyor.

Google bu iddiadan sonra AB Komisyonu tarafından daha fazla köşeye sıkıştırılacak gibi görünüyor.

Avrupa Birliği Komisyonu Google'ın Sonu mu Olacak?

Avrupa Komisyonu'ndan Google'ı Zor Duruma Düşüren 4 Soru

AB Komisyonu Google, Facebook ve Amazon'a Çok Fena Taktı

YORUMLAR