Google'ın Geliştirdiği AMP Projesi İçin Tarih Belli Oldu

Google'ın Geliştirdiği AMP Projesi İçin Tarih Belli Oldu

Google firmasının mobil sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlayacak projesi AMP'yi (Accelerated Mobile Pages) hizmete sokacağı tarih tam olarak belli oldu. 

Google AMP'yi Şubat 2016'da tam olarak kullanıma sunacak ve bu tarihten itibaren arama sayfasından hızlandırılmış olan AMP sayfalarına yönledirme yapacak. Bu sayede mobil sayfalar daha hızlı karşımıza gelecek. Gelen diğer haberlere göre ise Pintest'in bazı mobil uygulamalarında AMP sayfalarını test ettiği söyleniyor. Bir diğer habere göre de Twitter ve Linkedln'in 2016 yılının başında AMP sayfalarına bağlantı vereceği söyleniyor. Google'ın AMP projesine Line, Viber ve Tango'yu da dahil ettiği gelen haberler arasında.

İlk olarak Ekim aylarında ortaya çıkan AMP iddiasına göre sayfaların hızlı yüklenmesi sağlanacak. Sitelerdeki reklam kodları, mobil web ve yazı tipleri gibi yüklenme süresini yavaşlatan kodlara bir çözüm olarak geliştiriliyor. Hatırlanacağı üzere Facebook bunun için haber kaynağında Instant Articles kullanarak buna bir çözüm bulmuştu. Bu nedenle Google bu projeyi hayata sokmak için Facebook gibi daha pek çok firma ile ortaklaşa hareket ediyor. 

Test sonuçlarından gelen verilere sayfa yüklenme hızının 4 kat daha fazla olduğu söylenirken mobil için optimize edilmiş sayfalarda ise 8 kat daha az mobil veri kullanılıyor. AMP ile ilgili pek çok haberi önümüzdeki günlerde alacağız gibi duruyor. 

Google Mobil Sayfaların Hızlı Yüklenmesini Sağlayacak AMP HTML'i Geliştiriyor

Google, Safari'de Aranan Uygulamalara Direkt App Store Bağlantısı Verecek

YORUMLAR