Google'ın Gerçek Değeri Apple'dan Yüksek

Google ve Apple'ın şirket değerleri arasındaki farkın operasyonel değerlere bakınca çok daha farklı göründüğü ve Google'ın daha değerli bir şirket olduğu ortaya çıkıyor.

Google'ın Gerçek Değeri Apple'dan Yüksek

Google ve Apple arasındaki birincilik yarışı uzun süredir devam ediyor ancak toplam şirket değerlerine bakıldığında Apple'ın liderliği pek de bırakmaya niyeti yok gibi. 374 milyar dolar değerindeki Apple'ın karşısında durmak için çaba gösteren Google'ın piyasa değeri şimdilik 290 milyar dolar olarak görünüyor. Ancak Wall Street Journal'dan MoneyBeat'in blogunda anlattığı yöntem ile iki şirketin gerçek değeri biraz daha farklılık gösterebiliyor.

Zira belirtilen bu yöntem şirketlerin gerçek operasyonel kıymetlerinin ortaya konulmasını sağlıyor. Apple'ın nakit olarak 145 milyar doları, Google'ın ise 45 milyar doları olduğu biliniyor. Eğer az önce yukarıda bahsettiğimiz şirket değerlerinden, bu kasadaki nakit para değerlerini düşecek olursak Apple'ın 233 milyar dolar, Google'ın ise 241 milyar dolar net ve gerçek değeri olduğunu görebiliyoruz.

Bu gerçek değer kenardaki paradan değil tamamen operasyonel girişimcilik değerinden kaynaklandığı için oldukça önemli bir nokta olarak değerlendiriliyor. Özellikle nakit rezervlerinin uzun vadede operasyonel değer kadar önemli olmaması ve şirketin sağlamlığını operasyonlar oranında yansıtmaması nedeniyle Google'ın Apple'dan bir gömlek üstün olduğunu belirtmemiz de yanlış olmayacaktır.

Windows 8.1 Preview yayınlandı

YORUMLAR