Google'ın Masaüstü Arama Sayfası Materyal Tasarıma Geçiyor

Google'ın Masaüstü Arama Sayfası Materyal Tasarıma Geçiyor

2014'de Google I/O etkinliğinde ortaya çıkan, web ve mobil tasarımın kurallarını değiştiren "material design" gün geçtikçe tüm uygulamalara yayılmaya başladı. Google'ın ortaya çıkardığı materyal tasarım, sonunda Google'ın arama sayfasına da uygulanacak.

Google'ın ürünlerinde sürpriz bir şekilde ortaya çıkan ve daha sonra tüm uygulamalarda yer alan materiyal tasarım, sonunda Google'ın ana uygulaması olan masaüstü arama sayfasına da geliyor. Engadget'ın haberine göre, Google şu sıralar materyal tasarımı sınırlı kullanıcıyla üzerinde test ediyor. Hafif dokunuşlarla daha göz alıcı bir tasarıma sahip olan yeni Google arama sayfası, ilerleyen günlerde tüm kullanıcılar için aktif olabilir. İlk bakışta çok büyük değişiklikler yapılmamış gibi görünse de, yeni tasarımın şu an test aşamasında olduğunu belirtmekte fayda var. 

Google'ın şu sıralar test ettiği yeni tasarım eski arayüze oldukça fazla benziyor. Bunun nedeni olarak da Google'ın sonuçları ızgara görünümünde sunması gösteriliyor. Yeni tasarım ile gözümüze çarpan ilk değişiklik, sağ üst kısımda yer alan dişli ayarlar çarkının yenine materyal tasarıma daha uygun üç nokta simgesinin gelmesi. Öte yandan arama sonuçlarının gri bir arka plan üzerine yerleşmesi de gözümüze çarpıyor. Ayrıca geçtiğimiz ay ortaya çıkan ve kullanıcılar tarafından tepki ile karşılanan siyah arama sonuçlarının materyal tasarım ile karşımıza çıkabilecek olması da mümkün olabilir.

Google arama sayfasının yeni tasarımı şu an masaüstü sürümü için test ediliyor. Yapılan değişikliklerin bunlarla sınırlı kalıp kalmayacağı hakkında da net bir bilgi yok. 

Google Android N Sürümünün İsmini Açıklamaya Hazırlanıyor

Google’ın Yapay Zekası TensorFlow iPhone’lara Geliyor


YORUMLAR