Google'ın Mobil Uyumlu Olmayan Sitelere Verdiği Süre Sona Eriyor

Google'ın Mobil Uyumlu Olmayan Sitelere Verdiği Süre Sona Eriyor

Google’ın 21 Nisan 2015’te hayata geçireceği Mobil Uyumluluk Güncellemesiyle arama motoru sonuçlarında artık mobil uyumluluğa daha çok önem verecek. Web sitelerinin mobil uyumluluğu sağlamak için sadece bir hafta kaldı.  Google’ın arama motoru algoritmalarında yapacağı güncelleme, kullanıcı deneyimini yükseltebilmek, hem de mobil cihazlar aracılığıyla yapılan aramalarda daha iyi sonuçlar getirmek amacını güdüyor. Mobil internetin daha fazla kullanılmaya başlanması üzerine Google böyle bir arama motoru optimizasyon değişikliği yapacağını daha önce duyurmuş ve bu optimizasyonu olmayan sitelere 21 Nisan tarihini sınır koymuştu. Bu güncelleme haberini Google, Mobil Dostu Siteleri Arama Sonuçlarında Üstlere Taşıyacak yazımızda sizlerle paylaşmıştık.

Google mobil siteleri kontrol edebilmek için 'Android User-Agent' ismiyle yeni bir arama bot’u geliştirdi. Bu arama botu, tek bir tanıtım sayfasına sahip olan mobil web sayfalarını daha iyi taramak için kullanılacak. Bot’un bir özelliği de yavaş açılan siteler için 'yavaş' (slow) uyarısı yapabiliyor olması. Arama sonuçlarında, sayfa başlığının sol tarafında kırmızı renkle yer alacak olan bu bildirim, yavaş ve kalitesiz Web sitelerinin sıralamada aşağılara görünmesine sebep olacak.

Mobil web sitelerinde ki değerlendirme algoritması, normal tarayıcılarla PC’de görüntülenebilen web sitelerinin sıralamasını etkilemeyecek. Ancak mobil web sitelerinin sıralama kaybetmesi kaçınılmaz olacak.

Google’ın 'Mobil Uyumluluk Test Aracı'nı kullanarak web sitenizi test edebilirsiniz.  Aracın sıraladığı sebeplerin üzerine giderek  mobil sitenizi geliştirebilmeniz de mümkün olabilir. 

Google Arama Motoru Algoritmaları Güncelleniyor

Apple, Google'a Rakip Olacak Bir Arama Motoru Geliştiriyor

YORUMLAR