Google'ın Ödeme Sistemi Google Pay Geliyor

Google'ın Ödeme Sistemi Google Pay Geliyor

Apple'ın iPhone 6 ile birlikte akıllı telefonlarına NFC eklemesiyle hayata geçirdiği ödeme sistemi Apple Pay, yavaş yavaş da olsa büyümeye başladı. Bunu gören Google, Android için de kolları sıvıyarak Google Pay adında yeni bir ödeme sistemi tanıtacak.

Önümüzdeki mayı ayında yapılacak Google IO etkinliğinde tanıtılması beklenen Google Pay, tüm Android üreticilerinin kullanabileceği bir platform olacak. Zira Apple'ın ödeme sistemi açıklandığında Samsung gibi en büyük Android cihaz üreticisi, kendi ödeme sistemini oluşturmak istemişti. Android işletim sistemli cihaz üreten her firmanın kendi ödeme sistemi çıkarması, hem marka bazında kısıtlama, zaman kaybı ve uyumsuzluk getireceği için, Android'in geliştiricisi Google soruna el attı.

Hali hazırda iPhone'lardan yıllar önce NFC desteği veren Android cihazlar, örnekler olmasına rağmen ödeme konusunu beceremedi. Tek bir platform olmamasından kaynaklanan bu başarısızlık, Google'ın ödeme sistemini tekilleştirmesi işletim sisteminin doğal bir parçası haline getirmesiyle son bulacak.

Google Pay'in bir ödeme sistemi olarak Android kullanıcılarına sunulması olumlu olacaktır, fakat firmanın imkanı varken yapmayarak Apple Pay'den sonra harekete geçmesi de bir o kadar manidar. Yıllar öncesinde NFC olan Android cihazlar varken verilmeyen destek, daha ilk iPhone modeliyle beraber verilmeye başlanacak. Eski sürüm Android cihazlara çıkmayacağını düşündüğüm Google Pay, firma rekabetinin biz son kullanıcılar için ne kadar yararlı olacağına ufak bir örnek oluşturacak.

YORUMLAR