Google'ın Ofisine Vergi Kaçırıyor İddiasıyla Baskın Yaptılar

Google'ın Ofisine Vergi Kaçırıyor İddiasıyla Baskın Yaptılar

İnternet devi Google'ın ofisine vergi usulsüzlüğü yaptığı gerekçesiyle baskın yapıldı. Davalar ile zaten başı dertte olan internet devi, şimdi de vergi kaçırdığına dair iddialar ile boğuşuyor.

Amerika'nın dev şirketi Google, Fransa'dan vergi darbesi yedi. Google'ın Fransa'daki ofisine baskın yapan 25'i bilgisayar mühendisi 100 araştırmacı, şirketin mali kayıtlarını inceledi. Reuters'tan yayılan habere göre şirketin vergi ödemelerinde usulsüzlük nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında geçtiğimiz gün şirketin Fransa'daki ofisine sabah saatlerinde baskın yapıldı. Baskın pek çok medya kuruluşu tarafından doğrulandı. Google'dan henüz resmi bir açıklama yapılmadı. 

Fransa Mali Suçlar Şubesi ve yüzlerce yetkilinin katılımıyla gerçekleştirilen baskında şirketin mali kayıtları incelendi. Baskın öncesinde büyük güvenlik önlemleri alındı ve baskının sızmaması için de Maliye Bakanlığı'nın iç haberleşme sistemi devre dışı bırakıldı. Google'ın Fransa'dan yaklaşık olarak 1.6 milyon dolar vergi kaçırdığı iddia ediliyor. Bu tür bir olay geçtiğimiz Ocak ayında da Google'ın başına gelmişti ve Google, İngiltere'ye 130 milyon Sterlin ödeme yapmıştı.

Başta Fransa olmak üzere pek çok Avrupa ülkesi, internet devlerinden sayılan Google, Facebook, Yahoo gibi sitelerin düşük maliyet göstermelerinden şüpheleniyor.

Google Chromebook Apple'a Bir Darbe Daha Vurdu

Google, Bildiğimiz Teknolojiyi Kökünden Değiştirmeye Hazırlanıyor

YORUMLAR