Google'ın Orkut Servisi Kapanıyor

Google'ın Orkut Servisi Kapanıyor

Google, ilk sosyal ağ girişimi olan Orkut servisini kapatma kararı aldı. 10 yıl önce Türk mühendis Orkut Büyükökten tarafından geliştirilen Orkut, Google’ın tüm desteğine rağmen ayakta kalmayı başaramadı.

2004 yılından bu yana aktif olan Orkut servisi toplamda 15 milyon kullanıcıya sahip. Özellikle Güney Amerika kesiminde aşırı ilgi gören servisin, bu kıtada 11 milyon kullanıcısı bulunuyor. Google’ın, Youtube, Google+ ve Blogger gibi servislerinin Orkut’tan daha fazla ilgi görmesi bu servisin geri planda kalmasında önemli rol oynadı. Ayrıca, Google’ın Orkut’u geliştirmek yerine Google+’ı piyasaya sürmesi de bu başarısızlığın sebebi olarak görülüyor.

Facebook ve Twitter gibi rakipleri kadar ilgi duyulmayan servisin bu gidişatı Google yöneticilerinin gözünden kaçmamış görünüyor. Yeni üyelik isteklerini kabul etmeyecek Orkut, 30 Eylül itibariyle tarihteki yerini alacak. Ayrıca, siteyi aktif olarak kullanan kullanıcıların mağdur olmaması için bilgilerini Google+’a aktarma seçeneği sunulacak. Kullanıcılar Eylül ayı sonuna kadar hesap aktarma işlemini gerçekleştirebilecekler.

Google daha önce Gtalk, iGoogle, Buzz, Wave, Code ve Reader gibi servislerini kapatma kararı almıştı. Orkut servisinin de kapatılmasından sonra, Google’ın nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.

Hamachi nasıl kurulur?

YORUMLAR