Google'ın Robot Mühendisleri, Devrilmeyen Robot Yapmayı Başardı!

Google'ın Robot Mühendisleri, Devrilmeyen Robot Yapmayı Başardı!

Teknoloji devi Google, arama motoru ve reklam gibi ana iş kollarının yanı sıra, bünyesine kattığı bir takım yeni teknolojiler geliştiren geliştirme ekiplerine de ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz yıl, Boston Dynamics adlı robot teknolojileri üzerine uzmanlaşmış bir firmayı satın alan Google, teknoloji olarak çok ileride robotlara sahip olmaya başladı.

Boston Dynamics'in bir süredir geliştirdiği ve köpeğe benzetilen robot, askeri alanlara ekipman taşımak gibi görevler için düşünülüyor ve tam 154 kilo yük taşıma kapasitesine sahip. 4 ayağı olan robot, taş ve yükselti gibi engelleri çok rahat bir şekilde aşarken, yeni yapılan bir yükseltme sayesinde BigDog isimli robot dış müdahalelerle artık devrilmeyecek. Üzerindeki algılayıcılar ve çok hızlı tepki verebilen eklem yerlerindeki motorlar sayesinde gerçekleştirilen teknik, yazılım tarafında da büyük çalışmalar yapılarak geliştirilmiş. Hareket edeceği ortama ve araziye göre ayarlanabilen BigDog, yeni özelliği sayesinde görev sırasında gelecek olan dış etkilere karşı daha dayanıklı olacak.

Boston Dynamics adlı robotlar üzerine uzmanlaşmış şirket, BigDog'tan hariç başka robotlar üzerinde de çalışıyor. İnsan benzeri, kendi kendine koşabilen robotlar üzerinde çalışan şirket, bilim ve mühendislik çevrelerinde en başarılı şirketler arasında gösteriliyor.

YORUMLAR