Google'ın Şeffalık Raporunda Dikkat Çeken Türkiye Detayı

Google'ın Şeffalık Raporunda Dikkat Çeken Türkiye Detayı

Google'ın Şeffalıklık Raporu'ndaki "Telif Hakkı sahiplerinden ve resmî makamlardan gelen talepleri ifşa ediyoruz" şeklindeki giriş cümlesi dikkat çekiyor. Ülkelere göre sınıflandırma imkanının da sunulduğu web sayfasındaki Türkiye kısmı ise dikkat çeken talepleri içeriyor. 

İnternet devlerinin Türk Yargısı ve Resmi Kurumlarıyla olan ilişkileri uzun zaman boyunca tartışılan, teoriler üretilen önemli konulardan birisi. Google'ın yayınladığı Şeffalık Raporu bu konuda kafa yoranlar için nadir bulacakları somut verilerden biri. Raporda Türkiye Cumhuriyeti resmi ve adli kurumlarının Google'a gönderdiği içerik çıkartma talepleri ve Google'ın verdiği yanıtlar yer alıyor. Raporun Türkiye kısmını incelediğimiz zaman 2011-2015 yılları arasında  Türkiye'den çeşitli talepler iletildiği ve bu taleplere genellikle olumsuz yanıt verildiği görüyor. İşte bunlardan bir kaçı.

1. Temmuz-Aralık 2015 döneminde yapılan son başvuruda Türkiye Makamları bir siyasi figüre ait aykırı içerikler barındırdığı gerekçesiyle dört blogger blogunun kaldırılmasını istemiş. Google'ın yanıtı olumsuz.

2. Temmuz-Aralık 2014 döneminde mahkemelerimiz 3 ABD gazetesine ait makelenin Google Arama Sonuçlarından kaldırılmasını talep etmiş. Google bu talebe "herhangi bir işlem yapmadık" şeklinde yanıtlarken, adli makamlarımızın talebini "3 saygın ABD gazetesinin ..." şeklinde yorumlası ise subliminal bir mesaj vermesi açısından dikkatlerden kaçmıyor.

3. Resmî makamlarımız önemli bir sorunu kökten çözmek adına dikkat çekici bir talepte bulunuyor ama Google'ın yanıtı yine olumsuz.

4. Temmuz-Aralık 2013 döneminde yapılan bir diğer başvuruda ise BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) Atatürk ile alakalı uygunsuz içeriğe sahip olan 22 blog ve 162 video hakkında işlem yapılmasını istemiş. Google'ın kısmende olsa BTK'nın talebiyle ilgili işlem yaptığını görmekteyiz.

Raporun Türkiye ile alakalı kısmını detaylıca incelemek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Google Binlerce İnternet Sitesini Cezalandıracak Değişikliğini Duyurdu!

YORUMLAR