Google'ın Sır Gibi Sakladığı 'Fi Operatör' Projesi İfşa Edildi

Google'ın Sır Gibi Sakladığı 'Fi Operatör' Projesi İfşa Edildi

Google’ın kendi telefon operatörünü kurmak istediği haberleri, bir senedir teknoloji sayfalarında bir görünüp bir kayboluyordu. Nexus 6 ile beraber gelen bir donanım yazılımından yola çıkılarak büyük sır ifşa edildi. Projenin adı Google Fi.

Bu iddia, Android Police web sitesinin yaptığı bir araştırma sonucu Nexus 6’da firmware olarak gelen Tycho isimli 'kullanıcı hesap ayarları' ile ilgili bir uygulamanın kullanıcılardan istediği bir bilgilere dayanılarak ortaya atıldı. Android Police uygulamayı ayıkladı ve ilginç sonuçlara ulaştı.

Standart bir Nexus 6 uygulaması olan Tycho, ABD’de bulunan diğer telefon operatörlerinin kullanıcıdan istediği bilgilere benzer bilgileri talep ediyor. Uygulama kendi içinde ne olduğu belli olmayan bir operatöre gönderme yapıyor ve aktif edilip edilemeyeceğini sorguluyor.

Bu noktada yeni bir operatörden veri akışı alınıp alınmaması sorgulandığı için Google’ın çok yakında yeni bir veri taşıyıcısıyla gündeme geleceği düşünülüyor. Üstelik veri akışını sağlayacak operatörün standart fiyatlar uygulayacağına dair ipuçları da bulunuyor.

Tycho uygulamasının detaylı incelenmesi sonucu, uygulamanın var olan operatörden yeni bir operatöre sorunsuz geçişine de izin verdiği belirlendi. Bu durumda Google Wi-Fi üzerinden veri aktarımı yapabilecek yeni bir taşıyıcı operatör üzerinde ‘hazırlıklarını tamamladı’ iddiası da sağlamlaşıyor.  

Android Police web sitesi daha önce kıyıda köşede kalmış iddiaları ispatlamakla ün yapmış bir site. Google’ın Project Fi isimli çalışmasının sitenin geçmişine bakarak doğru olma olasılığı da yüksek görünüyor.

 Google Telefon Operatörü Olma Yolunda İlerliyor

Google'ın En Umut Veren Robotu

YORUMLAR