Google'ın Sürücüsüz Arabaları Tam 11 Kazaya Karıştı

Google'ın Sürücüsüz Arabaları Tam 11 Kazaya Karıştı

Google’ın sürücüsüz araba projesi hala test aşamasında. Ancak geçtiğimiz Eylül ayından bu yana, 4'ü dün olmak üzere 11 kere kaza yaptıklarını biliyor muydunuz?

Evet, Google geçtiğimiz Eylül ayından beri sürücüsüz arabalarının yaptığı kazaları aklamaya çalışıyor. Dün yapılan test sürüşünde, 4 kaza daha yaşanınca Google’ın diğer kazaları aklamaya çalıştığı da ortaya çıktı.

Kazalar çok büyük değil, ancak projenin gidişini engelleyecek bazı detaylar Google’ın sinirini bozuyor. Mesela aşağıdaki resim yaya geçidi üzerinde, yayaların olması gereken noktada trafik levhalarına çarpmış sürücüsüz bir Google arabası saptamış. Google yaya geçitlerinde daha özenli olması gereken sürücüsüz arabaların nasıl böyle bir hataya düştüğü anlamaya çalışıyor.

Dün yaşanan 4 kazanın ikisi sürücüsüz otomatik modda yaşanırken, diğer ikisi arabayı kullanan insanlar tarafından yapıldı. Eylül ayından bu yana 48 sürücüsüz araba test edilirken dün yaşananlara beraber bu testlerin 11’inde kaza yaşandı.

Google ve sürücüsüz arabaların parçalarını üreten Delphie Otomotiv, kazaların otomatik sürüş algoritmalarından değil yayaların ya da çevrede bulunan araçların hatalarından kaynaklandığını savunuyor. 

Google, Sürücüsüz Giden Otomobilinin Tamamlanmış İlk Örneğini Tanıttı

Uber ve Google'dan Kendi Kendine Giden Taksiler

YORUMLAR