Google'ın Sürücüsüz Arabalarının Hava Yastığı Dışarıda Olacak

Google'ın Sürücüsüz Arabalarının Hava Yastığı Dışarıda Olacak

Hava yastıklarının sürücü ve yolcuları koruması için aracın içinde olmalarına alışığız. Google hava yastığı konseptine biraz farklı bakıyor ve sürücüsüz arabalarının dışına da hava yastığı koymayı planlıyor.

Google sürücüsüz arabaların dışına hava yastığı koyarak içerideki yolcular kadar yayaları da korumayı hedefliyor. Aslında bu tasarım Google’a ait bir tasarım değil. Daha önce böyle bir konsepti Volvo’da V40 araçları için kullanmayı düşünmüştü. Hala üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Dışarıdaki hava yastıkları da içeride çalışanlarla aynı mantıkta çalışıyor. Bir çarpma anında harekete geçiyorlar. Şok sezici sensörler sayesinde arabanın bir cisme çarptığını anlayan mekanizma harekete geçiyor ve arabanın çapma bölgesindeki hava yastıklarını harekete geçiriyor.

Google tasarımla alakalı her hangi bir bilgi paylaşmazken, sistemin nasıl çalışacağı hakkında Volvo V40’ın bir konsept videosu var. Bu videoda sistemin yayalar için son derece güvenli olduğunu görmek mümkün.

Sürücüsüz arabalar için çok daha önemli olacağı düşünülen sistemin Google araçlarına ne zaman monte edileceği henüz bilinmiyor.

Tesla Model X Test Sürüşünde Kameralara Yakalandı

NASA'dan Sıra Dışı Uçak Tasarımı

Tesla'dan Model S İçin Eşi Görülmemiş Kontrol Paneli 

YORUMLAR