Google'ın Sürücüsüz Otomobilleri Bu Yaz Yollarda Olacak

Google'ın Sürücüsüz Otomobilleri Bu Yaz Yollarda Olacak

Sürücüsüz otomobiller, son yıllarda neredeyse her büyük bilişim ve otomobil firmasının Ar-Ge çalışmalarını yoğunlaştırdığı alanlardan biri oldu. Bu dev şirketlerden Google da uzun yıllardır geliştirdiği sürücüsüz, yani kendi kendine gidebilen araçlarını geliştiriyor. Geliştirilen ön tasarım araçlarını büyük aşamalar kaydettikçe tanıtan firma, araçlarını önümüzdeki yaz gerçek trafiğe çıkarmayı planlıyor.
Bünyesinde bulundurduğu yüksek mühendislik gücüyle, sürücüsüz araçların karar verme ve sürüş şekillerini çok geliştiren Google, onlarca sensörden gelen bilgileri anlık olarak hesaplayıp karar alabilen bir sistem geliştirdi. Sürücü olmadığı için gaz ve fren pedalı gibi yada direksiyon gibi alışıldık ekipmanlara sahip olmayan araçlar, Amerika'da yasalar gereği gerçek trafiğe çıkamıyor. Bunun için takılıp çıkarılabilen ekipmanlar eklenen Google araçlarının, bugüne kadar yaptıkları da göz ardı edilemeyecek cinsten. 6 yıllık geliştirme süresince toplam 11 kaza yapan sürücüsüz araçlar, Google'ın söylediğine göre 75 yıllık sürüş deneyimine sahip bir insanın deneyimine sahip.

Saatte en çok 40 Km hıza çıkabilecek Google'ın kendi kendine giden araçları hergün kendi test parkurlarında farklı hikayeler oluşturularak test ediliyor. Tesla, Volvo, BMW ve Mercedes gibi üreticilerin de bu alanda çalışmalar yaptığını düşünürsek, sürücüsüz arabalar yakın gelecekte hayatımıza girecek gibi görünüyor.

YORUMLAR