Google'ın Video Sohbet Uygulaması Duo Kullanıma Açılıyor

Google'ın Video Sohbet Uygulaması Duo Kullanıma Açılıyor

Google'ın son Google I/O etkinliğinde Allo ile birlikte tanıttığı yeni video sohbet uygulaması Google Duo dünya çapında kullanıma açılmaya başlandı. Şu an için Google Play üzerinde ön kayıt aşamasında görünen, App Store'da Amerika için aktif olan uygulama kısa bir süre içerisinde bütün dünyada kullanıcıların beğenisine sunulacak. Eğer uygulama resmi olarka çıkış yaptığında haberdar olmak isterseniz bu bağlantıyı kullanabilirsiniz:

Google Duo Nedir?

Normalde video sohbetler için Google'ın Hangouts uygulamasını kullanabiliyorduk. Fakat Google bu uygulamanın çok pratik olmadığını düşünerek sadece video aramalar için kullanabileceğimiz ve hızlı ve kolay bir şekilde video aramalar yapabileceğimiz bir uygulama geliştirme kararı almıştı. İşte Google Duo iki kullanıcının birbirleriyle pratik bir şekilde video sohbet yapmasına olanak verirken gereksiz öğeleri ve kafa karıştıracak şeyleri ortadan kaldırıyor.

Google Duo, WhatsApp benzeri bir şekilde çalışmakta. Yani uygulama telefon rehberinizle bağlı bir şekilde çalışıyor ve rehberinizde kayıtlı olan Google Duo kullanıcılarıyla video görüşmeler yapmanızı mümkün kılıyor.

Google Duo Nasıl Çalışıyor?

Google Duo tek dokunuşla video aramalar yapmanızı mümkün kılan bir uygulama. Google Duo kullanarak biri sizi aradığında ilk önce o kişinin video görüntüsünü ekranınızda görebiliyor, sonrasında konuşmayı cevaplayabiliyorsunuz.

Google Duo yüksek görüşme kalitesi sunmak üzere tasarlanmış bir uygulama. Bu iş için QUIC adlı protokolü kullanan Google Duo benzer video sohbet uygulamalarına göre gözle görülür bir fark yaratabilmekte. Uygulama düşük WiFi sinyal kalitesini algılayabiliyor ve görüşmeyi mobil internet üzerine taşıyarak kaliteyi koruyabiliyor.

Google'ın yaptığı resmi açıklamaya göre belli kullanıcılar şu an Google Duo'yu indirmeye başlayabilecekler. Uygulama birkaç gün içinde ise tüm dünyada indirilebilecek.

Google Play Sonunda Uygulama ve Oyun Listelerini Ayırdı

YORUMLAR