Google'ın Yapay Zeka Motoru TensorFlow Artık Herkese Açık

Google'ın Yapay Zeka Motoru TensorFlow Artık Herkese Açık

Daha önce Google'ın arama sonuçlarını filtrelemesinde üçüncü önemli faktör olarak kullandığı RankBrain'in haberini sizlerle paylaşmıştık. Kısaca Rankbrain bir yapay zeka teknolojisiydi. Google'da bunu TensorFlow adındaki ikinci nesil ''machine learning'' sistemiyle geliştiriyordu. Son yapılan açıklamaya göre Google, bundan böyle TensorFlow'u açık kaynak kodlu hale getirdiğini duyurdu.

Google'ın Inbox uygulamasında devreye soktuğu akıllı cevap sistemi ve arama sonuçlarının daha iyi filtrelenmesine olanak tanıyan RankBrain, TensorFlow sayesinde geliştirilen yapay zeka sistemleri olarak karşımıza çıkıyor. Görsel, ses ve tercüme gibi tanı işlemlerini öğrenebilen bu yapay zeka motorunda, bundan böyle geliştiriciler C++ ve Python dillerini kullanarak uygulama geliştirebilecekler.

Şimdilik Google bu motorun bir bölümünü açtığını söylese de, ilerleyen dönemlerde yüzlerce makinede çalışan bir versiyonu da herkesin kullanımına açacağının sinyallerini verdi. Geliştirici ve araştırmacıların ortaya neler çıkaracağını ise zaman gösterecek.

Google Karmaşık Arama Sorgularını Yapay Zekaya Emanet Etti

Google Fotoğraf ve Video Düzenleme Uygulaması Geliştiren Fly Labs'ı Satın Aldı

YORUMLAR