Google'ın Yapay Zekası AlphaGo, Dünya Go Şampiyonunu Devirdi

Google'ın Yapay Zekası AlphaGo, Dünya Go Şampiyonunu Devirdi

Son aylarda ne kadar çok yapay zeka haberinin çıktığının farkında mısınız? Bütün dünyaya hızlı nüfuz eden bu gelişmeler, insanlık tarihinde pek çok ilkin yaşanmasına neden oluyor. Dolayısıyla her gelişmenin sizlerle paylaşmak için bir haber değeri var. Şimdi de Google'ın sahibi olduğu DeepMind'ın geliştirdiği AlphaGo yazılımı, tarihi strateji oyunu Go'da Çinli şampiyon Kı Cie'yi yendi.

Çin'de çıkan bir gazetenin yaptığı habere göre, Zheijiang eyaletinin Vucın kasabasında 5 gün boyunca sürecek karşılaşmalarda oyuncular, AlphaGo yazılımı ile karşı karşıya gelecek. Bu karşılaşmaların ilk oyununda AlphaGo şimdiden ilk şampiyonu devirmeyi başardı. Kı Cie'yi yenen yapay zeka, yorulma ve duygusal karışıklık gibi etkenlere maruz kalmadı.

DeepMind'ın kurucusu Demis Hassabis, Kı Cie'nin cesurca savaştığını ama AlphaGo'nun oyunda yorulma ve duygusal karışıklık gibi etkenlere maruz kalmaması nedeniyle avantajlı durumda olduğunu ifade etti. Bu arada Kı Cie'nin geçtiğimiz yıl düzenlenen Dünya Açık Go Turnuvası'nda birinci olduğunu da söyleyelim.

Ne zaman Hastalanacağımızı Tahmin Eden Yapay Zeka Geliştiriliyor

Yapay Zeka Profesyonel Yazarlığı Nasıl Etkileyecek?

YORUMLAR