Google'ın Yapay Zekası Dünyanın En İyi StarCraft Oyuncularına Karşı

Google'ın Yapay Zekası Dünyanın En İyi StarCraft Oyuncularına Karşı

Bu sene başında Google'ın yapay zeka şirketi DeepMind'taki araştırmacıları, en son geliştirdikleri AlphaGo isimli yapay zekayla birlikte dünyanın en iyi Go oyuncusunu alt etmeyi başarmışlardı. Bu hiç beklenmedik bir zaferdi ve DeepMind ekibinin aklında önemli bir soru işareti bıraktı: acaba yapay zekalar profesyonel oyunculuğun savaş alanına inip en iyi oyuncuları kendi sahalarında alt edebilirler miydi?

Bu sorunun cevabını verebilecek geliştirici aslında AlphaGo'nun da yaratıcısı olan Demis Hassabis. 2011'de Hassabis, yine bunun gibi bir durum karşısında DeepMind'ın geliştirdiği yapay zekanın profesyonel bir StarCraft oyuncusuna karşı nasıl performans göstereceğini sorgulamıştı. Bildiğiniz gibi StarCraft el göz becerisinin yanı sıra kıvrak bir zeka da isteyen bir strateji oyunu. StarCraft'ın profesyonel oyuncuları ise bu işin gerçekten tepe noktası olan ve tüm dünyada saygı duyulan kişiler.

Peki dünyanın en iyi StarCraft oyuncularını yenebilecek bir yapay zeka oluşturulabilir mi? Bu soru direkt olarak kıdemli yapay zeka geliştiricilerine ulaştırılmış ve söylenene göre bunun gerçekleşmesi için yapay zekaların inandırıcı derecede yalan söyleyebilmesi gerekiyor.

"Yapay zeka, kazanmak için tek yolunun güç gösterisi olduğunu anladığı anda bunu yapacaktır," diyor Alberta Üniversitesi'nden David Churchill. "Bunu blöf olarak da düşünebilirsiniz, ama aslında zekanın bölf yapması için oluşturulmuş bir algoritma olmayacak."

"Geçmişte bilgisayarlar tarafından yenilemeyeceğini söyleyen pek çok dama, satranç veya Go dünya şampiyonları gördük, ve her seferinde yanıldılar. Aynı şekilde bunun StarCraft'ta da böyle olacağını düşünmek, oyunun çok daha kompleks olduğunu saymıyorum bile, aptallık olur."

Bu soru oyunculara aktarıldığında ise örnek olarak 22 yaşındaki StarCraft şampiyonu Eugene Kim, yapay zekanın blöf yaparak onu yenmeye çalışmasını görmenin inanılmaz olacağını söylüyor. Ancak yine burada bilgisayarın başarılı olabileceğini pek zannetmeyen bir tavır takınıyor.

AlphaGo vs. StarCraft şampiyonları projesi görünüşe göre yakın gelecekte gerçekleşecek. Proje çoktan Blizzard'a ulaştırıldı ve şirketin sahibi Michael Morhaime de teknolojinin geldiği bu noktaya inanamadığını söylüyor. Satranç ve Go'dan sonra projenin StarCraft'a gelmesinin de oldukça gurur verici olduğunu ekliyor.

Yapay Zeka İnsanlığın Sonunu Getirebilir

Yapay Zeka Ne Değildir?

YORUMLAR