Google’ın Yapay Zekası TensorFlow iPhone’lara Geliyor

Google’ın Yapay Zekası TensorFlow iPhone’lara Geliyor

Google laboratuvarlarında geliştirilen ve oldukça önemli bir atılım olan TensorFlow AI çok yakında Apple ürünlerinde boy gösterecek. Hatta yeni nesil iPhone’ların tamamen TensorFlow natwork’ü ile bütünleşeceği konuşuluyor.

Geçtiğimiz pazartesi günü Google TensorFlow yapay zeka yazılımının 0.9 sürümünün tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı. Bu sürüm aynı zamanda bir RC sürüm olarak oldukça önem taşıyor. RC tanımının açılımı “release candidate” olarak biliniyor. Bu tanım, yazılımın değişikler yapılabileceği ancak kullanılmaya değer, kararlı bir sürüm niteliğini taşıdığını ifade etmek için kullanılıyor. Aslında RC sürüm yazılımlar genellikle beta ve final arasındaki kalan sürüler olarak tanımlanırlar. Bu noktaya ulaşmış olan TensorFlow sistemlere dahil olmak için yeşil ışık bekliyor.

TensorFlow nedir?

Aslında TensorFlow bir yapay zekadan daha üstün altyapıya sahip. Bu yapı bilinen yapay zekaya göre çok daha çevik ve iletişim ağlarını beş kat daha hızlı oluşturma yeteneğine sahip. Farklı mobil cihazlar ve sayısız veri merkezi üzerinden bilgi birikimini anında tarayarak zekasını genişletebilen ve bu esnada öğrenebilen TensorFlow, halihazırda Google Photos, Google ses tanıma işlevi ve Inbox uygulamasındaki akıllı cevap gibi işlemlerde kullanılıyor. Ancak TensorFlow açık kaynak kodlu olduğundan dolayı oldukça önemli bir yazılım. Google, TensorFlow'un öğrenebilen makinelerle kısıtlı olmadığını ve her tür karmaşık veri araştırmasında kullanılabileceğini ifade ettiğinden beri özellikle Apple bu yazılımın üzerinde çok duruyor.

Apple TensorFlow’u iOS’a dahil edebilir

Kendini geliştirmeye bu kadar açık bir yazılımın Apple tarafından heyecanla karşılanmış olması oldukça doğal. Çünkü Apple “machine learning” sistemiyle tüm cihazlarını tek platformda bağlamayı hedefliyor. Bunu Microsoft’un da hedeflediğini biliyoruz. Yapay zekanın son drece yeni ufuklara açarak yepyeni servislere yelken açabileceğini iyi bilen Apple TensorFlow ile ilgili henüz bir karar vermiş değil. Ancak otoriteler gelecek yıldan itibaren iOS cihazların kullanıcılarının bu yapay zekadan faydalanabileceğinden eminler. 

Google'ın Yapay Zeka Motoru TensorFlow Artık Herkese Açık

Yapay Zeka Bir Mesleği Daha İnsanların Ellinden Aldı

Yapay Zeka Üniversite Sınavını Kazandı, Bakın Hangi Bölüme Yerleşti

YORUMLAR