GoPro ile Çekilen Chernobyl Belgeseline Stalker Rehberlik Etti

GoPro ile Çekilen Chernobyl Belgeseline Stalker Rehberlik Etti

Bundan 30 yıl kadar önce Nisan 1986’da Ukrayna Pripyat bölgesindeki Chernobyl nükleer santralinde bir patlama olmuş 100 bin kilometre karelik bir alan ağır radyasyon altında kalmıştı.

Santrale birkaç kilometre uzaklıktaki Pripyat bölgesinde yaşayanlar, hemen boşaltılmış olsa da, birkaç sene içinde kanserden ölümler çoğalmış ve doğum bozukluğuna sahip bebekler dünyaya gelmişti. 1986’da derin bir sessizliği gömülen Pripyat’ta bugün belli bir noktaya kadar turizm amaçlı geziler düzenleniyor, havada insansız hava araçları uçuşuyor.

Film yapımcısı Danny Cooke geçtiğimiz aylarda bölgeyi ziyaret ederek tamamen insansız araçlardan kurulu donanımıyla 60 dakika sürecek ve sosyal medya üzerinden de paylaşacağı bir belgesel çekimini tamamladı.

Belgesel terkedilmiş bölgenin şimdiye kadar çekilmiş olan en etkileyici görüntülerinden oluşuyor. Belgeselin çekiminde Cooke’a eşlik eden rehber çevrede Stalker adıyla tanınıyormuş. Cook lakabının belgesele başka bir anlam kattığını düşünüyor.

Bir hafta süren çekimler boyunca Stalker ve Cooke DJI Phantom 2 quadcopter, Canon7D kamera ve GoPro3+ ekipmanlarıyla bölgeyi taradılar ve belgeseli oluşturdular.

İşte bu çalışmadan bazı görüntüler:

 

Meraklısını not: Videonun geri planında çalan müzik: 'Promise land', Hannah Miller

S.T.A.L.K.E.R. 2 Animasyon Videosu

GoPro HERO 4'ün İlk Detayları Geldi

YORUMLAR