GoPro'dan Beklenen Atılım: 720p ve 240 FPS!

GoPro'dan Beklenen Atılım: 720p ve 240 FPS!

GoPro, aksiyon kameraları piyasasında kısa zaman içerisinde kendi standartlarını kabul ettiren bir ürün olmayı başardı. Elbette satış başarısıyla da bu emin çizgiyi sürdürmek konusunda taviz vermeyen şirket, piyasadaki diğer ürünleri geri planda bırakacak yeni bir adım attı. GoPro Hero 4 için gelecek olan Firmware güncellemesi sayesinde 720p görüntü kalitesinde 240 FPS çekim yapılabilecek. Video çekim standarlarını 10'a katlayan bu oran, ağır çekim videoların kalitesini ciddi ölçüde artıracak.

Şubat ayında çıkacak olan güncellemenin neye benzeyeceğine dair ilk görüntüler de basına ulaşmış durumda. Aşağıda yer alan video GoPro Hero 4'ün yeni çekim yeteneklerini sergiliyor.

Yine de 2 temel soruna istenilen çözümler ulaşmış değil. İlk sıkıntı, 65 derecelik çekim alanının görüntü alma konusunda sınırlı kalması ve birçok çekim yönteminde bu alanın kullanışsız olması. İkinci sorun ise 720p görüntünün günümüzde 720p olarak tanımladığımız maksimum berraklığa yakın bir yerde olmaması. Elbette 480p görüntüden daha iyi sonuçlar elde ediliyor, ancak 720p çözünürlüğün tüm nimetlerinden faydalanamayacağınızı da belirtmekte fayda var. Günümüzde iPhone cihazları, FPS oranı göz önünde bulundurulmayacaksa, 720p çekim konusunda daha başarılı bir performans sergilemeyi başarıyorlar.

Yeni Firmware sayesinde Hero 4 Black ve Hero 4 Silver kullanıcıları başka yeni özelliklere de kavuşacaklar. Time-lapse ayarlarını düzenlemek için bundan böyle kameralar yeterli olacak. Entegre hız ölçümü sayesinde otomatik rotasyon kontrolleri de gerçekleşebilecek. Bu sayede bilgisayar üzerinde yapılacak işlemlerin daha kısa sürmesi amaçlanıyor.

Tüm bu değişiklikler başarılı adımların bir göstergesi olsa da aksiyon kameraları savaşında mutlak galibiyeti getiren hamlenin yapılmamış olduğunu belirtmekte de fayda var. Piyasa içerisinde yer alan rakipler kısa süre içerisinde bu standartlara ayak uyduracaklardır. Sony, bu rekabet zeminine kendi tuzunu ve biberini katarak yıl sonunda daha uzun batarya ömrü ve daha fazla FPS ile 4k çekim yapabilen bir ürünü piyasaya sürme telaşı içerisinde.

Microsoft Hyperlaps'i GoPro İçin Geliştiriyor

YORUMLAR