Görme Engelli Adam Akıllı Gözlükler Sayesinde Düğününü Tekrar Yaşadı

Görme Engelli Adam Akıllı Gözlükler Sayesinde Düğününü Tekrar Yaşadı

Andrew Airey 15 yıl önce eşi Kelly ile evlendi. Ancak yakın zamanda, çift ikinci bir düğün daha yaptı. Bu kez Andrew düğünün tüm detaylarını, eşinin yüzünü ve hatta solandaki duvar kağıtlarını bile görme şansı yakaladı. Hastalığından dolayı görme engelli olan Andrew, akıllı gözlükler sayesinde ikinci düğününü tam anlamıyla yaşadı.

Andrew bir tür maküler dejenerasyon olan Stargardt hastalığıyla yaşamına devam ediyor. Tabi hastalık yalnız Andrew’in yaşantısını değil, eşi ve üç kızının da yaşamına da etki ediyor. Andrew – Kelly çiftinin evlenmesinden bu yana geçen sürede de Andrew’in görme yetisi biraz daha geriledi. Andrew ise eşinin yüz ifadelerini görememenin kendisi için en büyük kayıp olduğunu söylüyordu.

Ancak, bir çift akıllı gözlük ile Andrew düğünde hem eşini hem de diğer detayları daha net görmek adına ikinci bir şans yakaladı. Görme yetisini artıran eSight 3 akıllı gözlükler ile Andrew, 15 yıl öncesiyle aynı mekanın ve aynı detayların kullanıldığı evlilik seremonisinde, bu kez herşeyi görebildi. Törende hemen hemen tüm davetliler ilk düğünde olanlarla aynı kişilerdi. Ayrıca aynı kilisede gerçekleşen törende düğün pastası dahi aynı pastadandı.

Hastalığıyla birlikte yaşamanın çok yıpratıcı olduğunu anlatan Andrew, düğünü tekrar yaşama şansını yakalamasından duyduğu memnuniyeti de belirtti. Andrew, “Bu hastalık küçük ve sıradan görünen şeylerin değerini öğretti. Eşimin yüz ifadelerini görmek bile harikaydı” yorumunda bulundu.

Bir VR başlığı görünümünde olan eSight 3 akıllı gözlük, bir HD kamera, iki sensör ve iki ekrana sahip. Ayrıca cihazda bir işlemci ve küçük bir pil bölmesi de yer alıyor. Andrew ikinci düğününde gözlüğü taktığında, kameradan gelen görüntüler iç bölümdeki ekrandan Andrew’e aktarılıyordu. Videoda Andrew’in gözünden düğünün nasıl olduğunu ve yaşanan duygusal anları izleyebilirsiniz.

Akıllı Gözlükler Sayesinde Çift Odaklı Gözlükler Tarih Oluyor

48 Saat Boyunca Sanal Gerçeklik Deneyimleyen Gönüllüler

YORUMLAR