Görünmezlik Pelerinine Bir Adım Daha Yaklaşıldı

Görünmezlik Pelerini

Kanada Montreal Ulusal Araştırma Enstitüsünün araştırma ekibi, görünmezlik pelerini çalışmaları için önemli bir adım daha attı. INRS kısaltmasıyla tanınan enstitü, nesnelere geniş yelpazeli görünmezlik kazandıran yeni bir cihaz geliştirdilerini söyledi ve cihazın çalışma prensibini merak edenlerle paylaştı.

Işıklarla ilgili bilimsel makaleleri yayınlayan Optica isimli dergide yayınlanan “Full-field broadband invisibility through reversible wave frequency-spectrum control” isimli makaleyle görünmezlik pelerini çalışmalarında bir basamak daha atlanmış oldu. Makalede, daha önce kendi yaptıkları cihaza benzer çalışmalar olduğunun altını çizen araştırmacılar Luis Romero Cortés, Mohamed Seghilani, Reza Maram ve José Azaña, diğerlerinden farklı olan taraflarını da gün yüzüne serdiler. Bilim insanları, spektral görünmezlik pelerini olarak adlandırılan teknolojinin, içine giren bir nesne ile etkileşim kurduğu anda ışık dalgalarının boylarını ve renklerini değiştirerek onu görünmez kıldığını belirttiler.

Cihazlarının çalışma mantığını yeşil ışık üzerinden örneklendiren araştırmacılar, yeşil ışığın herhangi bir optik sensörden geçmesi durumunda sensörün sadece ışığı yakaladığını, geliştirdikleri yeni cihazın ise yeşil ışığı yakalamakla kalmayıp, yeşil rengi farklı bir renkle kamufle ettiğini, ışık objeden geçtikten sonraysa tekrar eski renge dönüştürdüğünü ve böylelikle objeye görünmezlik kazandırdığını aktardılar.

Projenin üzerinde çalışan Profesör José Azaña, "Kamuflaj alanında bir atılım gerçekleştirdik, reel geniş yelpazeli aydınlatmada objeyi tamamen görünmez yaptık. Işık dalgası, sanki orada yokmuş gibi objeden herhangi bir sapma yapmadan geçti" açıklamasında bulundu.