Gösterilerde Polis Droneları Havadan Biber Gazı Sıkacak

Gösterilerde Polis Droneları Havadan Biber Gazı Sıkacak

Teknolojinin hobi olmaktan çıkarak silah haline dönüşmesi yeni bir şey değil. Bu duruma özellikle güvenlik kuvvetlerinin hızlı ayak uydurmasına yeniden şahit oluyoruz.Toplu gösterileri dağıtmak için drone’ların biber gazı sıkacak donanımlarla göstericileri dağıtması uygulamasına Hindistan’da başlanıyor. Bu durum Hindistan’da endişe yaratıyor. Polisin halkın üzerine drone’larla giderek havadan biber gazıyla müdahale edecek olması kafalarda soru işaretleri oluşturuyor.

Gösterilerin kalabalık olduğu anlarda, gösteri yapan kitleye pek çok yönden müdahale yapılması şansını artırmak için böyle bir yola başvurduklarını anlatan Hindistan Güvenlik birimleri, bunun caydırıcı olacağı düşüncesini taşıyorlar. Öte yandan Hindistan Sivil Toplum Kuruluşları kalabalıkların kontrolü için uzaktan kumanda edilen cihazların kullanılmaya başlamasının tehlikeli ve zayiatı artırıcı sonuçları olabileceği konusunda yetkilileri uyarıyor.

Hindistan Emniyet Kuvvetleri her bir drone için yaklaşık 10 bin dolar harcayarak yeni cihazları hayata geçirmeye hazırlanıyor. Times of India gazetesinin haberine göre, polis drone'ları 2 bin metre yüksekliğe kadar yükselebilecekler ve kalabalığı kontrol etmek için gruplar halinde kontrol edilecekler. Bu drone'lar belli bir kumanda merkezinden tamamen insanlar tarafından kontrol edilecekler.

Drone’larla protesto gösterileri engelleme girişimleri ilk olarak Hindistan’da gerçekleşmiyor. Daha önce Güney Afrika’da da maden işçilerinin protestolarında kalabalığı dağıtmak için dronelar kullanılmıştır. Daha sonra bu uygulamadan vazgeçilmişti.

İnsanların Hayatını KurtaranDrone: Gimball

Drone Ambulanslarla Daha Çok Yaşam Kurtarılabilir mi?

YORUMLAR