Gözleriyle Kod Yazarak Yazılım Dünyasına Adını Yazdırdı

Otto Knoke eye control

Kendine Guatemala’nın en yaşlı nerd’ü lakabını veren 60 yaşındaki Otto Knoke, ALS hastalığına yakalanmadan önce yazılım dünyasında devrim yapan bir yazılımcıydı. ALS ile kaslarındaki fonksiyonların çoğunu kaybetmesinden sonra vazgeçmeyip, gözleriyle kod yazmaya devam etti ve hala Guatemala’nın en ünlü yazılımcısı olarak anılıyor.

Yaklaşık 20 yıl önce Guatemala’da kullanılan neredeyse her ATM’nin yazılımlarını yenileyerek, ATM’leri modernize ederek adını duyuran 60 yaşındaki Otto Knoke, 40 yıllık kariyeri boyunca onlarca başarılı işin altına imza atmıştı. 1998 yılında ALS hastalığına yakalandığında doktorlar kendisine 2 yıl ömür biçseler bile kod yazarak hayata tutunmaya devam eden yaşlı adamın hayatı, Windows 10 ile birlikte tamamen değişti.

Halihazırda Taco Bell gibi devasa şirketlerin veri analiz uygulamalarının arayüzlerini yazmaya devam eden Otto Knoke, Windows 10’da bulunan Eye Control özelliğiyle kodları gözleriyle yazmaya başladı.

ALS hastalığının ilerlemesiyle birçok kasındaki kontrolü ve konuşma yetisini kaybeden Knoke, müşterileri ve ailesiyle bilgisayar aracılığıyla iletişim kuruyordu. Eye Control ile birlikte bilgisayarını gözleriyle kontrol etmeye başlayan Otto Knoke, yıllar sonra klavye üzerinde tam denetim sağlamanın rahatlığını yaşadığını söyledi. Artık daha hızlı ve rahat iletişim kurabildiğini, bu rahatlığın hayatını tamamen değiştirdiğini dile getirdi. Microsoft ise Otto Knoke’un yaşadıklarını küçük bir videoyla bütün dünyaya gösterdi.

YORUMLAR