Grafen İletkeni Sayesinde Bataryalarımız Bir Hafta Dayanacak

Grafen İletkeni Sayesinde Bataryalarımız Bir Hafta Dayanacak

Grafen, karbon atomunun bal peteğine benzeyen atom örgülerine verilen isim. Şimdi Grafen akılı cihazların can simidi olmaya hazırlanıyor.

Grafen güçlü karbon bağlarıyla yeryüzünde bilinen en sağlam malzemelerden biri olarak kabul ediliyor. Ancak kurşun kalemlerden tanıdığımız Grafen'in atom bağları baskıya maruz kaldıklarında parçalanıyorlar. Karbon bağları sağlam olan Grafen’in atom katmanları arasındaki bu zayıflık, farklı şekilde değerlendirilerek kurşun kalem gibi malzemeler üretilebiliyor. Glasgow’da bir teknoloji firması Grafen üzerinde iletkenlik ve enerji depolama deneyleri yapıyor. Şimdiye kadar elde ettikleri sonuçlar ise oldukça umut verici. Grafen ve ucuz bakır alaşımının bir araya getirilmesiyle elde edilen enerji depolama plakaları mobil telefonlar için de bir umut oluşturuyor.

Li-Ion pillerden sonra yeni bir nesil olarak akıllı telefonlarda yer alması son derece mümkün olan Grafen, deneylerde bir haftaya kadar enerji verebiliyordu. Akılı telefonlar için bir rüya olarak tanımlayabileceğimiz bu süre belki çok yakın bir gelecekte gerçekleşecek. Heyecanla bekliyoruz. 

Android Batarya Ömrünü Uzatacak Uygulamalar

Android Cihazlarınızda Şarjınızı Daha Uzun Süre Kullanmanın Yolları

YORUMLAR