GTA 4'ün Müziklerinin Lisans Süresi Doluyor

GTA IV Lisans

Bu ayın sonunda 10. yılını kutlayacak olan GTA IV oyunu şu sıralar farklı bir konuyla daha gündeme geldi. İddialara göre Rockstar Games, GTA IV içerisindeki birçok müziği çıkartmak zorunda. Çünkü oyundaki bazı müziklerin lisans sürelerinin doluyor.

2008 yılında piyasaya sürülen GTA IV’ün en beğenilen özelliklerinden birisi, diğer GTA serilerinden görmeye alışık olduğumuz oyun içi radyolarıydı. Bu radyolar sayesinde, oyunda araç kullanırken çeşitli radyo kanallarından istediğimiz müzikleri dinlenebiliyor ve bu durum oyuna ekstra bir eğlence katıyordu. Yine de oyun içi radyo kanallarının oluşturulması, müziklerin tek tek lisanslanması gerekliliği sebebiyle oldukça zorlu bir sürece dönüşebiliyordu. 

Görünen o ki; Rockstar Games oyun içi radyolarındaki şarkılar için 10 yıllık bir lisans anlaşması yapmış ve bu süre dolmak üzere. Çıkan haberlere göre 29 Nisan tarihinde oyunda bulunan çok sayıda şarkı, lisans süresinin dolması sebebiyle oyundan kaldırılacak. Bu durumdan en çok da Rus şarkılarının bulunduğu Vladivostok FM etkilenecek. Oyun içerisindeki müziklerin büyük bir kısmını kaybedecek olan Rockstar Games, bunların yeni müzik setleriyle değiştirileceğini söyledi. 

Lisans anlaşmazlıkları sonucunda oyunlardan bazı öğelerin kaldırılması durumu aslında çok da nadir bir durum sayılmaz. Popülerliğini uzun yıllar boyunca devam ettiren birçok oyunda benzer durumlar yaşanıyor. Rockstar Games, bu durumun bir benzerini daha önce Grand Theft Auto: San Andreas oyununda da yaşamıştı. 2004'te çıkış yapan Grand Theft Auto: San Andreas'daki 17 adet şarkı, lisans problemleri nedeniyle 2014'te oyundan kaldırılmıştı. Yıllar sonra GTA IV’e yeni bir güncelleme getirmek zorunda kalacak olan Rockstar Games’in, çoğunlukla yeni müziklerden oluşan güncellemeyi önümüzdeki aylarda getirmesi bekleniyor.

YORUMLAR