GTA 5 Satışları Türkiye Nüfusunu Aştı

2013 yılında eski nesil oyun platformları için yayınlanan, sonrasında ise yeni nesil versiyonuyla PlayStation 4 ve Xbox One'a çıkış yapan GTA 5, çıkışının 4 yıl ardından hala altın yumurtluyor.

Geçtiğimiz döneme ait mali istatistiklerini açıklayan GTA 5'in dağıtımcısı Take Two, popüler açık dünya aksiyon oyununun şu ana kadar 85 milyon kopyadan fazla satıldığı bilgisini paylaşıyor. Türkiye'nin toplam nüfusunun 79 milyon civarında olduğu düşünülürse ülkemizdeki her bireye 1 adet GTA 5 kopyası verilse bile bu rakam yakalanamıyor.

GTA 5 bu satış rakamıyla yeni bir rekor daha kırmakta. Amerika'da tüm zamanların en çok satan oyunu haline gelen GTA 5'in 4 yıllık bir oyun olmasına rağmen böyle bir başarı yakalaması takdir edilecek bir durum. Bu başarıda oyunun hem eski nesil konsollarda, hem de yeni nesil konsol ve bilgisayarlarda oyuncuların beğenisine sunulmasının, oyunun PC sürümüne büyük özen gösterilmiş olmasının katkısı büyük. Hatırlanacağı üzere serinin bir önceki oyunu PC için bir hayli kötü bir çıkış yapmıştı. Optimizasyon problemi nedeniyle GTA 4, bilgisayarlarda oynanamaz haldeydi. Neyse ki Rockstar, GTA 5'te bize aynı üzüntüyü yaşatmamıştı. Oyun PC'ye biraz geç çıksa da oldukça iyi bir optimizasyonla beraber gelmiş, çoğu sistemde tatmin edici bir performans sunmuştu.

Bu satış rakamının Rockstar ve Take Two'ya çılgın bir gelir getirdiği tahmin edilebilir, oyunun getirdiği gelir GTA Online üzerinden yapılan oyun içi para satışıyla da katlanıyor.

YORUMLAR