GTA 5, Tüm Zamanların En Çok Kar Getiren Oyunu Oldu

GTA V Gelir

GTA (Grand Theft Auto) 5’in başarılı hatta çok çok başarılı bir oyun olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ancak gelen son haberlere göre GTA V, şu ana kadar piyasaya çıkmış olan film, müzik, kitap ve video oyunlarının hepsinden daha fazla para kazanarak tüm zamanların en karlı eğlence ürünü olmayı başardı.

Finansal bilgi sitesi MarketWatch’a göre; oyun, 2013 yılında piyasaya çıkışından günümüze kadar 90 milyon adetten fazla sattı ve 6 milyar dolarlık bir kar elde etti. Tüm zamanların en yüksek gişe hasılatı elde eden filmi olan Avatar bile 2,8 milyar dolar kar elde edebilmişti. Avatar’ın satılan tüm Blu-Ray ve DVD disklerini de hesaba katsak bile yine de Grand Theft Auto V'in elde ettiği gelire yaklaşması mümkün değil.

GTA 5’in, geçtiğimiz kasım ayında ABD’de tüm zamanların en çok satan video oyunu olduğu açıklanmıştı. GTA V’in 90 milyonluk satış adedi onu tüm zamanların en çok satan 3. oyunu yapıyor. 2. Sırada 144 milyonluk satış adediyle Minecraft ve 1. Sırada da 170 milyonluk satış adediyle Tetris yer alıyor.

GTA 5 ilk olarak 2013 yılında PlayStation 3 ve Xbox 360 için piyasaya sürülmüştü. Oyunun, Kasım 2014'te PlayStation 4 ve Xbox One sürümleri ve ardından Nisan 2015'te de PC sürümü piyasaya çıkmıştı. Oyunun yapım, geliştirme, pazarlama gibi tüm aşamalarında toplamda 265 milyon dolar harcandığı ifade ediliyor.

Rockstar Games, Grand Theft Auto V Online'a çeşitli güncellemeler (DLC’ler) getirmeye devam ediyor. Şirket GTA V Online sayesinde gelir elde etmeye de devam ediyor. GTA’nın heyecanla beklenen yeni oyunu GTA 6’nın piyasaya çıkışı ise söylentilere göre 2022’den önce olmayacak.

YORUMLAR