GTA 5 Yeni Detaylar Açıklandı

GTA 5 Yeni Detaylar Açıklandı

Dünyaca ünlü Game Informer dergisi kasım sayısında Rockstar'ın merakla beklenen oyunu GTA 5 ile ilgili daha önce hiç duymadığımız bilgilerin paylaşılacağını belirtmişti. Game Informer verdiği sözü tuttu ve GTA 5'in daha önce hiç duyulmayan bilgilerini sundu. Bizler de bu bilgilerden önemli olanları sizler için derledik.

İşte GTA 5 hakkında hiç bilinmeyenler:

* Daha önceki oyunlarda bulunan mekaniklerin neredeyse hepsi geliştirilmiş olacak.

* Rockstar tarihindeki en büyük açık dünya oyunu; Red Dead Redemption, San Andreas ve GTA 4'ten daha büyük.

* 3 oynanabilir karakter olacak ve istediğiniz zaman diğerine geçiş yapabileceksiniz.

* Her karakterin kendine ait yetenekleri ve hikayesi olacak. 3 hikayede birbirine bağlı olacak.

* Karakterler arası geçiş yapacağınız zaman kamera Google Earth görünümüne geçecek şekilde uzaklaşacak.

* Karakter 1 - Michael: 40'lı yaşlarında, eski bir banka soyguncusu, FIB ile anlaşmasından sonra bu işlerden emekli olmuş. Karısının nefretini kazanmış ve 2 tane genç yaşta çocuğu var. Ayrıca ilk çıkan GTA 5 videosununda anlatıcısı.

* Karakter 2 - Trevor: Bir savaş gazisi, tecrübeli bir pilot.

* Karakter 3 - Franklin: 20'li yaşlarında Repo adamı, "genç, hırslı bir kalpazan" olarak tarif ediliyor.

* GTA 4 ve Episodes From Liberty City'den de belli başlı bazı karakterler gözükecek. Rockstar'dan Dan Houser, PS2 versiyonundan karakter göremeyeceğimizi belirtti.

* Karakterlerin seslendirmesi için tanınmış bir isim kadroda yer almıyor.

* Çok çeşitli görevler üzerine yoğunlaşılmış.

* Soygunculuk ve banka soyma oyunda çok yer tutacak.

* Görev esnasında karakterler arası geçiş yapabileceksiniz. Örnek olarak; bir kaçış esnasında Trevor olup helikopter sürebilecek, Franklin'le sniper kullanabilecek ya da Michael ile assault rifle kullanabileceksiniz.

* Görevlerin niteliği; kimi kullandığımıza, kaç kişinin kullandığına ve ne kadar sık karakter değiştirdiğimize göre değişecek.

* Oynamadığınız karakterler bile kendi işlerine bakmaya devam edecek. "Bir karaktere belli bir süre sonra döndüğünüzde, onları nerede bulduğunza şaşırabilirsiniz." diyor oyunu gören Game Informer.

* Işık ve gölgelemelerde büyük gelişme var. Ayrıca oyunun uzak çizim mesafesi de gelişmiş durumda.

* Araç kontolu ve fiziği geliştirilmiş. Houser: "Araçların yer tutuşu daha iyi... Daha çok yarış oyunu gibi hissettiriyor."

* Bu zamana kadar çıkmış olan tüm GTA'lardan daha çok araç barındıracak. BMX, dağ bisikleti, yol bisikleti, motorlar, arabalar, helikopterler, uçaklar, ATV ve Jet Ski'ler bunlara dahil. Ama model markaları hala uydurma olarak kalacak.

* Savaş jeti oyunda yer alacak.

* Silahlı ve yakın dövüş aksiyonları geliştirilmiş. Yakın dövüş oyunda silahlı aksiyon kadar çok yer tutmayacak.

* Yayalar daha gerçekçi ve daha etkileşimli olacak.

* Binalardan iple sarkabileceksiniz. Ancak bu istediğimiz zaman mı olacak yoksa görev icabı mı, kesinleşmiş değil.

* Los Santos devasa ve bir çok şeyin bulunduğu bir şehir olacak. Red Dead Redemption'ın en iyi açık dünya özellikleriyle GTA 4'ün yoğun şekilde sunulmuş şehir havasınının birleşimi olacak.

* Sahil, dağlar, kır, Salton Sea bölgesi, askeri kamp ve varoş mahalleler oyunda yer alacak bölgeler arasında.

* GTA: San Andreas çete kültürüyle ilgiliydi. GTA 5 ise güncel Los Angeles kültürünü yansıtacak.

* Oyunda "canlı ve eğlenceli" bir ekonomi olacak. Ama mülk satın alma şansınız olmayacak.

* Çeşitli yan görevler ve "daha incelikli" mini oyunlar yer alacak; yoga, Jet Ski kullanma, tennis, golf, koşma, yüzme, bisiklet yarışı gibi.

* Her karakterin kendine özel bir hobisi bulunacak.

* GTA: San Andreas tarzı RPG ögeleri oyunda yer almıyor. Ancak karakterlerin hepsinin kıyafetlerini değiştirebileceksiniz.

* GTA 4'teki aşk özelliği kaldırıldı.

* GTA 4'te olduğu gibi belli başlı yapay zeka karakterlerini arayabilir, onlarla takılabilirsiniz; Michael'in karısı Amanda ve oğlu Jimmy, Franklin'in "çılgın arkadaşı" Lamar ve Trevor'ın dostu Ron bunlardan birkaçı.

* GTA 4'teki telefon kullanma özelliği yerini koruyor. Ama bir çok fonksyonu değiştirilmiş durumda. Mesela, artık telefonunuzdan internete girebileceksiniz.

* Dinamik görevler - gizli görevler oyunun haritasına yerleştirilmiş durumda. Houser: "Yolun olmadığı açıklık bir alanda gidiyorsunuz, iki tane park halinde araba gördünüz ve etraflarında iki ceset var... İsterseniz araştırın."

GTA 5 ile ilgili dikkat çeken bilgiler bunlar. Anlaşılan her zamanki gibi farklı ve etkileyici bir oyun bizleri bekliyor. Son olarak oyunun 14 Kasım tarihinde yeni videosunun yayınlanacağını hatırlatalım. O tarihe kadar elimizdeki bu bilgilerle yetinmeye çalışacağız.

YORUMLAR