GTA Serisinin Başındaki Eski Rockstar Patronundan Firmaya Şok Dava!

GTA Serisinin Başındaki Eski Rockstar Patronundan Firmaya Şok Dava!

Günümüzde oyun sektörünün nabzını birkaç büyük firma belirliyor. Bu firmalardan biri de Rockstar firması. GTA ve Max Payne gibi ünlü oyun serileriyle tanıdığımız firma 1997 yılında Grand Theft Auto serisinin ilk oyununu yayınlamıştı. O zamanlar DMA Design adına sahip olan, şimdi Rockstar North adıyla anılan geliştirici firmada David Jones ve Mike Dailly kuruculuk yapmıştı. 1999 yılında ise Leslile Benzies ekibe katılmıştı ve sonraki Grand Theft Auto oyunlarının başında yer alarak bize üst kalite oyunlar sunulmasında katkıda bulunmuştu.

Leslie Benzies 2014 yılında GTA 5'in yeni nesil versiyonunun piyasaya sürülmesinin ardından ücretli izin alarak firmadan ayrılmıştı. Daha sonrasında ise Benzies'in yeni fırsatlar yakalama peşine düştüğü iddiaları ortaya atılıyor.

Rockstar'a 150 Milyon Dolarlık Dava Şoku

Bütün olaylar Leslie Benzies'in uzun izninden geri dönmesiyle başlıyor. Benzies aktif olarak çalışmaya başlama amacıyla Rockstar ofisine döndüğünde kapı dışarı edildiğini iddia etmekte. Eski Rockstar patronu buna ilave olarak Rockstar'ın başındaki Dan ve Sam Houser kardeşlerin kendisini firmadan uzaklaştırarak firmadaki kar payına el koymak istediklerini de iddia ediyor. Bu durum üzerine avukatıyla iletişime geçen eski Rockstar patronu haksız şekilde el konulduğunu iddia ettiği 150 milyon dolar değerindeki kar payını tahsil edebilmek için mahkemeye başvurdu.

Eski Rockstar çalışanının açtığı bu davaya ise GTA 5'in yayıncısı Take Two taraf oldu ve Benzies'e karşı dava açtı. Take Two ise Benies'in geçerli herhangi bir neden sunmadan kendi kararıyla firmadan ayrıldığını ve 150 milyon dolar talep etmeye hakkının olmadığını iddia ediyor.

Take Two ve Rockstar bu davanın taraflar arası anlaşma yoluyla çözülemeyeceğini, bu nedenle mahkeme yolunun tek çözüm olduğunu açıklamaktalar.

YORUMLAR