Güç Kaynakları İçin Yeni Verimlilik ve Sessizlik Sertifikaları Geliyor

Güç Kaynakları İçin Yeni Verimlilik ve Sessizlik Sertifikaları Geliyor

Bir bilgisayar toplarken ve güç kaynağı (power supply) seçimi yaparken genelde 2 şeye dikkat ediyoruz. Bu kriterlerden ilki, güç kaynağının ne kadar güç verdiğini belirten Watt cinsinden kapasitesi. Fakat bir güç kaynağının kapasitesi Watt cinsinden belirtilirken bu miktar maksimum miktar olarak belirtiliyor. Yani normal kullanımda güç kaynağının verimliliğine bağlı olarak üretilen güç miktarı maksimum miktardan aşağıda kalıyor. İşte bu noktada da güç kaynağının verimlilik değerine göz atıyoruz. Bu verimlilik değeri günümüze kadar 80 Plus sertifikasıyla belli standartlara oturtulmaktaydı. Üzerinde 80 Plus sertifikası olan bir güç kaynağının belirtilen maksimum değerin en az yüzde 80'i oranında güç üretebildiği garanti altına alınıyordu. 80 Plus sertifikasının Bronze, Silver, Gold ve Platinium gibi farklı seviyeleri de bulunıyordu.

Cybenetics adlı bir firma 80 Plus sertifikasının güç kaynaklarının verimliliklerini belirlemede tam olarak yeterli olmadığını iddia ediyor ve ETA adlı yeni sertifikayı tanıtıyor. ETA sertifikasını alacak bir güç kaynağı farklı bir yöntem ile değerlendirmeden geçecek. Cybenetics'e göre mevcut sertifika değerlendirmelerinde güç kaynakları sadece 3 veya 4 yük noktası üzerinden test ediliyorlar. ETA değerlendirmelerinde ise bu yük noktaları farklı kombinasyonlar sayesinde çeşitlendiriliyor ve daha detaylı testler yapılabiliyor. ETA değerlendirmeleri, diğer sertifika değerlendirmelerinde göz önünde bulundurulmayan farklı kriterleri de kapsamakta. Dğerlendirme sonucu güç kaynakları 5 farklı ETA sertifikası kazanabiliyor. Sırasıyla D, C, B, A, A+ sertifikaları düşük verimlilikten yüksek verimliliğe doğru güç kaynaklarını kategorize ediyor:

Cybenetics'in bir diğer yeni sertifikası ise güç kaynaklarının sessizliğini sınıflandırıyor. LAMDA olarak adlandırılan bu sertifika sessizliği 7 seviyede sınıflandırmakta:

Güç kaynağı üreticilerinin ETA sertifikası alabilmek için ne derece istekli olacaklarını bilemeyiz; çünkü yeni bir sertifika sistemine geçmek ticari açıdan riskli olabilir. Fakat LAMDA sessizlik sertifikası hem kullanıcılar, hem de üreticiler açısından faydalı olabilir.

Bilgisayar Güç Kaynağı Nasıl Takılır ve Sökülür?

YORUMLAR