Gümrüğe Takılan Kaçak Telefonların Piyasa Değeri Dudak Uçuklattı

Gümrüğe Takılan Kaçak Telefonların Piyasa Değeri Dudak Uçuklattı

İstanbul Atatürk Havalimanı’nın Kargo Gümrük Müdürlüğü’ne transit gönderilecek olarak beyan edilen Hong Kong’dan geldiği belirlenen paketlerden 20 bin kadar akıllı telefon çıktı. Paketlerde bulunan eşyaların piyasa değerinin 6 milyon lira olduğu tespit edildi. Gümrüğe takılan telefonların arasında iPhone 8 de görüldü.

Atatürk Havalimanı Kargo Gümrük Müdürlüğü’ne “polipropilen granül” cinsi eşya olarak beyan edilen paketlerin transit olarak Almanya’ya gidecek olduğu sanılıyordu. Ancak beyan edilenin tersine paketlerin Türkiye’ye sokulmaya çalışıldığı tespit edildi. Şüphe çeken bu durum üzerine paketler X-Ray kontrolüne alındı. Paketlerin içinde akıllı telefon ve telefon aksesuarları çıkması üzerine eşyalar gümrük gözetimine alındı.

Paketlerde yaklaşık 20 bin akıllı telefon, 180 kulaklık, 3 bin 500 kadar batarya ve bin telefon kapağı olduğu ve tüm bunların piyasa değerinin 6 milyon liraya tekabül ettiği açıklandı. Belirlenene göre mallar İstanbul Başakşehir’de bir depoya götürülecekti. İstanbul Gümrük Muhafaza ve Kaçak İstihbarat Müdürlüğü tarafından yapılan incelemeler sonunda ham maddesi plastik olarak beyan edilen elektronik eşyaların sahte belgelerle geçici depolama alanından çıkarılacaktı.

Gümrüğe takılan kaçak telefonların arasında en dikkat çekici olanı ise şüphesiz Apple’ın Eylül ayında tanıtımını yapacak olduğu iPhone 8 idi. Kaçak eşyalara el konulurken olayla ilgili olarak Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Sahte iPhone Kaçakçısı 5 Yıl Sonra Yakalanabildi

iPhone Kaçakçısı Çinli Kadını Kışlık Kıyafetleri Ele Verdi

YORUMLAR