Gümrük Vergisi Muafiyeti 22 Euro’ya İndirildi

Gümrük Vergisi

Bilindiği üzere, ülkemize yurtdışından hızlı kargo veya posta yolu ile getirilen kişisel ürünlere gümrük vergisi uygulanıyor. Daha önce 30 Euro olarak belirlenen bu vergi, alınan yeni karar neticesinde 22 Euro’ya düşürüldü. Avrupa Birliği ülkelerinde genel olarak gümrük vergisi 22 Euro olarak uygulandığı için ülkemizde de bu doğrultuda bir düzenleme yapıldığı belirtiliyor.

Bakanlar Kurulu’nun kararı sonrasında resmi gazetede yayınlanan duyuruda, “Türkiye gümrük bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 22 euroyu geçmeyen eşya ile 150 euroyu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır" ifadesi yer aldı.

Alınan karara göre ayrıca, değeri 1500 Euro’yu geçmemek şartıyla hızlı kargo ve posta yoluyla gelen, değeri 22 Euro’yu aşan eşyalar için %20 tek ve maktu vergi alınacak. Değeri 150 Euro'yu aşan kitap ve benzeri basılı yayınlar için ise %8.0 özel tüketim vergisi alınacak.

15 gün sonra yürürlüğe gireceği belirtilen bu karar, kitap ve benzeri basılı yayınlar, kütüphane, müze, kamu kuruluşları, eğitim ve bilimsel araştırmalarla uğraşan kurumların yurtdışından getirttiği ürünler için geçerli olacak.