Güncellemelerle Telefonlarını Yavaşlatan Apple ve Samsung'a Ceza

Samsung ve Apple İtalya

Apple ve Samsung, dün yapılan oturumun ardından İtalya’da cezaya çarptırıldı. İki teknoloji devinin, telefonlarını güncellemelerle yavaşlatma suçundan 5 milyon Euro ödemesine karar verildiği duyuruldu.

İtalya Rekabet Kurumu (AGCM), Apple ve Samsung’un telefonlarını isteyerek yavaşlattıkları gerekçesiyle bir süredir denetliyordu. Yapılan araştırmalardan sonra iki şirketin de güncellemeler yoluyla telefonlarında “hatırı sayılır yavaşlamalar” yaptıkları gerekçesiyle cezalandırıldıkları duyuruldu. 5 milyon Euro ceza ödemelerine karar verilen Apple ve Samsung’un yavaşlatma işlemini yeni modellerinde de uyguladıkları söylenenler arasında yerini aldı. Apple ayrıca bataryaların nasıl değiştiğine ya da tamir edildiğine dair yeterli bilgi vermemesi sebebiyle 5 milyon Euro daha ödemeye mahkûm edildi.

Geçtiğimiz yıl Apple’ın eski modellerini haber vermeden yavaşlattığına dair iddialar ortaya çıkmış ve uzun tartışmaların ardından Aralık 2017’de Apple iddiaları kabul etmek durumunda kalmıştı. Daha uzun batarya ömrü sunmak için telefonlarını yavaşlattığını itiraf eden Apple, bütün kullanıcılarından özür dileyerek, bir tür değişim kampanyası başlatmıştı. Yeni modellerinde böyle bir uygulamaya yapmayacağını söyleyen Apple, İtalya Rekabet Kurumu tarafından alınan kararda, yeni modellerinde de benzer uygulamalar yapmakla suçlanmış oldu.

Samsung ve Apple telefon yavaşlatma

Kararı duyuracaklar

AGCM, para cezası kestiği Apple ve Samsung’a, İtalyanca sayfalarında AGCM tarafından alınan kararları duyurma zorunluluğu da getirdi. Yani İtalya’da yaşayan ve Apple ya da Samsung’un internet sitelerini ziyaret eden kullanıcılar, bundan sonra iki şirketin telefonlarını yavaşlattığı kararını direkt olarak okuyabilecekler.

Samsung ise konuyla ilgili bir açıklama yayınlayarak, “İtalya Rekabet Kurumu tarafından verilen cezayı hayal kırıklığıyla karşıladık. Samsung, Galaxy S4 modelinde bahsedildiği gibi güncelleme yoluyla telefonu yavaşlatma uygulaması yapmamıştır. Bunun yerine kullanıcılarına daha iyi deneyimler sunmak için çalışmalarını sürdürmektedir” dedi. Apple ise konuyla ilgili henüz bir şey demedi.