Günde 1.3 Milyon Android Etkinleştiriliyor

Günde 1.3 Milyon Android Etkinleştiriliyor

Haziran ayında Google’dan Andy Rubin, günde 900.000’den fazla Android’li cihazın aktive edildiğini söyledi. Bugünkü rakam işte 1 milyon 300 bin.

Geçen yıl hemen hemen aynı zamanlarda günde yalnızca 500.000 cihaz Android ekosistemine dahil oluyordu. Ondan önceki yılda bu rakam, 100.000 dolaylarındaydı.

Geçtiğimiz hafta New York’ta Motorola’nın düzenlediği “On Display” etkinliğinde konuşan Eric Schmidt, Android’in yükselişini “Her gün tamı tamına 1.3 milyon yeni cihaz aramıza katılıyor.” diyerek vurguladı.

Schmidt, dünya üzerinde ortalama 500 milyon Android işletim sistemli cihaz bulunduğunu söylüyor. Ancak bu cihazlar arasında akıllı telefonlar, tabletlere fark atmış durumda. Her gün Android ailesine katılan 1.3 milyon cihaz arasında toplamda 70.000 tablet bulunuyor.

Android ailesinde reis kim, öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki işletim sistemleri dağılımı grafiğini inceleyebilirsiniz. Grafik, doğrudan Android geliştiricileri tarafından yayınlandı.

Grafikte de görebileceğiniz gibi Gingerbread, açık ara önde. Ice Cream Sandwich ve Froyo da arkasından geliyor. Yeni Jelly Bean ise, henüz yeni doğmuş bir bebek gibi.

Jelly Bean şimdilik yalnızca %1.2’lik kesim tarafından kullanılsa da yeni Motorola akıllı telefonlar ve Amazon’un yeni Kindle Fire HD’si, Jelly Bean’in payını arttıracak gibi duruyor.

YORUMLAR