Gündem Yine Wikipedia: 'Başka İçeriklerden Dolayı da Engellenebilir!'

Gündem Yine Wikipedia: 'Başka İçeriklerden Dolayı da Engellenebilir!'

Türkiye'yi terör örgütleriyle aynı zeminde gösteren ifadelerin yer alması sebebiyle Wikipedia bir süredir erişime kapalı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 29 Nisan’da wikipedia.org’a erişimin idari tedbir kararı nedeniyle engellendiğini duyurmuştu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ‘online ansiklopedi’ Wikipedia’ya getirilen erişim engelinin ilgili içeriğin çıkarılması halinde kaldırılacağını, ancak engel kararının başka içerikler nedeniyle de yeniden ve sürekli olarak alınabileceğini ifade etti.

Wikipedia Neden Engellendi?

Wikipedia "özgür ansiklopedi" mottosuyla genişleyerek büyüyen bir altyapıya sahip. Kullanıcıların oluşturdukları bu yapıda her zaman son derece doğru bilgilerin yer almaması bazen şikâyet sebebi olabiliyordu. Web sitesine getirilen erişim engelinin ‘Suriye İç Savaşı’na yabancı müdahalesi’ (Foreign involvement in the Syrian Civil War) ve ‘Devlet destekli terörizm’ (State-sponsored terrorism) maddelerinde Türkiye’ye ayrılan bölümler nedeniyle getirildiği açıklanmıştı.

Wikipedia İtiraz Etti

Wikipedia’nın bağlı bulunduğu vakıf, idari tedbir kararı alan Ankara 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurarak kararın kaldırılmasını istemiş ancak itiraz reddedilmişti.

Bloomberg HT’ye konuşan Arslan, Wikipedia’ya herkesin bilgi aktardığını ve doğruluğunun teyit edilemeyeceğini belirterek, “Wikipedia’nın doğal yapısında var, herkes oraya bilgi aktarıyor. Bilgiyi aktarırken kişinin aktardığı bilginin doğru mu, yanlış mı olduğunu görme şansınız yok. Aktardıktan sonra görme şansınız var” dedi.

Wikipedia'nın mahkeme kararlarını uygulamak zorunda olduğunu, aksi takdirde gereğinin yapılacağını ifade eden Arslan, “Mahkeme kararlarını uygulamazlarsa bu böyle devam eder. Kaldı ki mahkeme kararını uygulayıp yarın yine yanlış bilgi olur ve onu da kaldırmazlarsa yine gereğini yapmak zorundayız” dedi.

Kaynak: Diken

Wikipedia Erişim Engeline Karşı Harekete Geçti

Wikipedia Engelinde Son Söz BTK'dan Geldi

YORUMLAR