Güneş, Ay ve Dünya Muhteşem Bir Uyumla Dans Ettiler

Güneş, Ay ve Dünya Muhteşem Bir Uyumla Dans Ettiler

Milyonlar güneş tutulmasını nasıl izledi? En karanlık neresi oldu? 20 Mart’ta yaşanan güneş tutulmasıyla ilgili muhteşem videolar.Dünyanın birçok yerinde milyonlarca kişi 20 Mart’ta güneş tutulmasına tanıklık etti. Ay, Güneş'in önünden geçerken, dünyanın bir bölümü neredeyse karanlıkta kaldı.

Güneş tutulması, Ay'ın yörüngeden geçerken dünya ile güneş arasına girmesiyle gerçekleşiyor. Her 18 ayda bir dünyanın bir yerinde güneş tutulması görülebiliyor. Ancak aynı yerde tekrar görülmesi 360 - 460 yıl gibi bir süre aldığından ender görülen bir olay olarak kabul ediliyor.

Bilim adamları ise bunu fırsat bilerek güneş enerjisinden elektrik elde etme sistemlerini denemeyi planlıyor. Almanya, İtalya ve Fransa'da kullanılan elektriğin bir bölümü güneş enerjisinden karşılanıyor. Almanya'da yaz aylarında enerjinin yüzde 40'ı güneşten elde ediliyor.

Bu sene yaşanan güneş tutulmasının en karanlık olduğu an Finlandiya’da Faroe adasında yaşandı. Hava kapalı ve bulutlu olmasına rağmen tutulmanın yarattığı karanlığı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

BBC’nin derlediği aşağıdaki videoda ise dünyanın çeşitli yerlerinden tutulma izlenimleri ve insanların tepkilerini izleyebilirsiniz. 

'Çok Yakın Bir Gelecekte Sürücülü Otomobiller Yasaklanacak'

4G'ye Adım Adım, İhale Asgari Bedeli Açıklandı

Xiaomi Artık Akıllı Ayakkabı da Üretecek!

YORUMLAR