Güneş Dünya'ya İniyor: Yapay Güneş Çalışmalarında Sona Gelindi

Enerji çalışmalarında işi çok ileri bir boyuta taşımayı başaran Çin yapay güneş inşa ediyor. Sonsuz bir enerji kaynağı elde etmek isteyen Çinli bilim adamları bu projeye oldukça güveniyor. İşte bilim dünyasını heyecanlandıran haberimizin detayları.

Çin’in HL-2M adındaki tokamak nükleer füzyon reaktörü, bir süredir yapım aşamasındaydı. Ortaya çıkan yüksek enerji nedeniyle kontrol edilmesi zor felaketlere yol açma tehlikesi bulunuyordu. Bu nedenle bilim insanlarının çok büyük bir dikkatle çalışmalarını yürütmesi gerekiyordu. Bunu gerçekten de dikkatli bir şekilde başardılar.

Yapay güneş sonsuz enerji kaynağı olacak

1960’larda Sovyetler Birliği tarafından icat edilen tokamak makinaları, zamanla enerji konusunda büyük bir umut kaynağı oldu. Çin'in HL-2M adındaki reaktörü en sonunda bu zorluğun üstesinden geldi ve hızlı bir şekilde enerji üretimine hazırlandı.

Nükleer fizik alanında çalışmalar yürüten James Harrison, “HL-2M, araştırmacılara yüksek performanslı füzyon plazmalarının, cihazın çekirdeğinden çıkan ısı ve parçacıklarını daha etkin bir şekilde ele alma konusunda değerli veriler sağlayacak” diyerek konunun önemine değindi.

Bu alandaki çalışmaların önündeki en büyük engellerden bir diğeri de ticari problemler. Çok ciddi bir maliyet ortaya çıktığı için kimse bu projeyi üstlenmek istemiyor. Eğer bu proje başarılı olursa sınırsız bir enerji kaynağı elde edilecek. Sizce Çin tarafından geliştirilen yapay güneş, enerji alanında ne tür katkılarda bulunacak? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

YORUMLAR