Güneş Enerjisiyle Çalışan Tekerlekli Sandalye Geliştirildi

Güneş Enerjisiyle Çalışan Tekerlekli Sandalye Geliştirildi

Suriye'de savaşın etkisi büyük ölçüde hissediliyor. Pek çok kişi tekerlekli sandalyeyle yaşamaya çalışırken, elektrik sorunu nedeniyle sandalyeler şarj edilemiyor. Ancak Suriyeli elektrik mühendisi güneş enerjisiyle çalışan sandalye geliştirdi. Bu sayede elektrik olmasa bile, engelli vatandaşlar sandalyelerini kullanabilecekler.

Güneş panelli sandalyeleri geliştiren mühendis Ahmed Culag yaptığı açıklamada, "Bir gün engelli arkadaşlarımızdan İyad Kablavi ile karşılaştım. Elektrik kesintileri nedeniyle zorluk çektiğini, jeneratör de pek bulunmadığı için akülü sandalyesini şarj edemediğini anlattı. Onun gibi engelli kardeşlerimizin sıkıntı yaşadığını duyduğumda buna bir çözüm bulmak gerektiğini düşündüm." dedi. Maliyeti 200 dolara kadar çıkan bu sandalyeler, ülkenin pek çok yerinde kullanılabilir ancak imkanların kısıtlı olması nedeniyle diğer şehirlerde üretilemiyor.

Ahmet Culag'ın bu sandalyeyi geliştirmesinde büyük rol oynayan İyad Kablavi ise "Hava saldırısı nedeniyle vücudumun bir bölümü felç kaldı. İlk etapta tekerlekli sandalye bulana kadar birkaç ay yatalak kaldım. Daha sonra sandalye bulduk ama elektrik sıkıntısı nedeniyle pek çalışmıyordu, yolun ortasında bir anda duruyordu." ifadelerine yer verdi. Ayrıca mühendis Culag, çeşitli insani yardım kuruluşlarından destek beklediğini de bildirdi.

Yürümede Zorluk Yaşayanlar İçin Robot Sandalyeler Hizmete Başladı

Audi, Elektrikli Arabalarda Güneş Panelleri Kullanmayı Düşünüyor

YORUMLAR