Güneş Enerjisiyle Çalışan Uçak İlk Yolculuğuna Hazırlanıyor

Güneş Enerjisiyle Çalışan Uçak İlk Yolculuğuna Hazırlanıyor

Güneş enerjisi ile çalışan uçak Solar Impulse ilk yolculuğuna hazırlanıyor. Yenilenebilir enerji kullanımı konusunda önemli bir girişim olan bu uçak Amerika üzerinde yapacağı ilk uçuş ile dünyaya önemli bir mesaj verme niyetinde. Projenin mimarları uçağın yolcu taşımadığını ve sadece pilot ile yolculuk yaptığını açıklıyor. Uçağın pilotu ise uçağın hiç yolcu taşımamasına rağmen önemli mesajlar taşıdığını söylüyor. Amaçlarının insanlara ilham vererek yeni şeyler geliştirmeyi ve yaratıcılığı güçlendirmek olduğunu söyleyen pilot yeşil enerjinin dünyada kullanımının artması konusunda da önayak oluyor.

Uçağın hareket etmesini sağlayan güneş enerjisini kanatlarında konumlandırılmış olan güneş pilleri sağlıyor. Bu güneş pilleri yoluyla sağlanan enerji 4 adet elektrik motoruna iletiliyor ve uçağın uçması sağlanıyor. 1600 kg ağırlığa ve 64 metre kanat uzunluğuna sahip uçak ilginç bir görünüme de sahip. 

Uçak planlandığı üzere ilk uçuşunu tamamlarsa yetkililerin ilgisini doğru bir yöne çekmiş olacak. Gün geçtikçe verimliliği artan güneş enerjisi teknolojilerindeki ilerlemelerle de kullanım alanı ve gücü artabilecek uçak büyük umutlar vaad etmekte.

ODTÜ Yeşil Enerji Atağına Geçti

YORUMLAR